27 marca w Łotewskiej Akademii Sztuki w Rydze otwarto wystawę „New Generation of Polish Painters”. Kolekcja składa się z obrazów autorstwa pięciu polskich artystów młodego pokolenia.
Gospodarzem wernisażu był wicerektor Łotewskiej Akademii Sztuki Andris Vītoliņš. W wystąpieniu otwierającym wystawę Chargé d'affaires RP Tomasz Szeratics przedstawił najważniejsze nurty i kierunki rozwoju polskich sztuk wizualnych od końca XIX w., wskazując na liczne inspiracje dla współczesnych artystów. Podkreślił, że ich twórczość odwołuje się do tradycji, wnosząc jednocześnie istotną wartość dodaną dla naszego dziedzictwa kulturowego poprzez nowe, świeże idee intelektualne i koncepcje artystyczne. Jak dodał, w prezentowanych pracach widać polski rys, ale są one zarazem zrozumiałe dla globalnego odbiorcy.
Na wydarzeniu pojawili się artyści „nowego pokolenia”, których prace prezentowano na wystawie. Nie zabrakło przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, instytucji kultury z Rygi, a także przedstawicieli lokalnej społeczności polskiej i studentów.
„New Generation of Polish Painters” to zbiór prac pięciu artystów: Martyny Czech, Martyny Borowieckiej, Anny Grzymały, Julity Malinowskiej i Bartosza Czarneckiego. Artyści reprezentują jeden z najbardziej znaczących i dynamicznych kierunków rozwoju współczesnej sztuki polskiej. Choć ruch ten powstał stosunkowo niedawno, zyskał już szerokie międzynarodowe uznanie.
Kurator wystawy, a zarazem krytyk sztuki Krzysztof Stanisławski, który obserwuje rozwój polskich sztuki wizualnych od ponad 40 lat, opisuje to nowe artystyczne odrodzenie jako wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie artystycznej.
„Podobne zjawisko miało miejsce tylko raz wcześniej – w latach 80., kiedy ruch Nowej Ekspresji wyłonił się jako fala niezależnej sztuki przeciwstawiającej się politycznym i kulturowym ograniczeniom reżimu komunistycznego. Wtedy „nieokiełznani polscy artyści” stali się pionierami, a dziś wielu z nich to szanowani profesorowie najlepszych instytucji artystycznych z wybitnymi międzynarodowymi karierami” – podkreślił kurator.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 17 kwietnia. Projekt został przygotowany przez stowarzyszenie „Kampania Artystyczna” i została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Funduszu Promocji Kultury.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.