SWP





   Brazylia


PAI

2025-04-14    Szacowany czas czytania wiadomości: 4 minut(y). Jak zorganizowaliśmy warsztat pisanek w Papanduvie

Widzę go z daleka, jak stoi oparty o drzwi samochodu. Jest w białej koszuli wyciągniętej na czarne sukienne spodnie, opasanej kolorowym pasem oraz w krótkim czarnym kaftanie z kolorowymi zdobieniami. Na głowie ma słomkowy kapelusz ozdobiony pękiem kwiatów i pawim piórem. Wygląda jak Lublinianin, ale Thiago jest Brazylijczykiem, zakochanym w polskim folklorze. Nie ma ani kropli polskiej krwi, ale mówi po polsku i na każdym kroku demonstruje miłość i wręcz uwielbienie do polskiej kultury jak i chęć jej propagowania w Brazylii. Zaprosiłam go do Papanduvy, by podzielił się z lokalną Polonią swoją wiedzą na temat robienia pisanek za pomocą wosku.

Tydzień wcześniej powitał mnie w swoim mieście, Sao Bento do Sul w góralskim kapeluszu i baranim, krótkim kożuszku bez rękawów, chociaż termometry wskazywały 30 stopni. Zrobił to na cześć oryginalnej Polki, by było mi miło. I zaprosił do pokoju-pracowni, który urządził w stylu łowickim. Ma tu swoje skarby, m. in. szafy pełne innych polskich strojów ludowych i krosna. Kupił je po przyjeździe z Polski i czego nie mógł przywieźć, to sam sobie zrobił, bo będąc w Polsce na kilkumiesięcznym kursie, nauczył się również tkać. Krosna, które udało mu się zdobyć w Brazylii, różnią się nieco od tych polskich, ale spełniają swoje zadanie.

To, że posiadł wiele sekretów polskiej sztuki ludowej, stojąca u niego na szafie forma do pieczenia baranka oraz zbliżająca się Wielkanoc podsunęły mi pomysł zaproszenia go do nas na zaplanowany już przeze mnie warsztat pisankowy. Thiago z radością przyjął zaproszenie i ochoczo przybył ze skrzynką potrzebnych materiałów. Konstruujemy jeszcze naprędce to, czego nam brakuje, drutem mocujemy stalówki do ołówków i uzyskujemy dwa narzędzia w jednym.

Wśród mieszkańców Papanduvy około 60% mieszkańców ma polskie korzenie, jednak nie wszyscy wiedzieli o tym, że zwyczaj malowania pisanej jest również polskim zwyczajem, myśleli że ukraińskim, bo Ukraińcy byli tymi, którzy go reklamowali.

Uczniowie reagują lekkim zdziwieniem, gdy witam ich na warsztatach robienia pisanek z wielkim workiem łupin cebuli. Poprosiłam o nie w sklepach. Słyszeli o tym sposobie farbowania jajek, ale nie wiedzieli, jak to robić. Gotujemy więc w czasie zajęć jajka, by zobaczyć jak zmieniają kolor pod wpływem różnej ilości łupin cebuli, niezależnie od naturalnego koloru jajek. Zaglądają z wielkim zainteresowaniem do garnka, by zobaczyć, jak dzieje się ten naturalny ‘cud’ oraz jak prosty i szybki jest to sposób na uzyskanie pisanek, nawet jeśli ktoś nie ma czasu na czasochłonne dekoracje. Teraz poznają trochę bardziej skomplikowany sposób. Na zafarbowanych w cebuli jajkach, w skupieniu starają się wydrapać różne wzory.

Ze zdziwieniem i szczerym uznaniem reagują też na polski strój Thiago i jego zamiłowanie do języka i kultury polskiej, mimo braku polskiego pochodzenia. A on cierpliwie krok po kroku przedstawia kilkuetapową technikę dekorowania woskiem. Teraz wszyscy koncentrują się i rysują ołówkiem wybrane wzory na wydmuszkach jaj. Pociągają woskiem roztopionym w płomieniu świecy. Następnie zanurzają w farbach i lekko ogrzewają pisankę przy świeczce i przecierają – w ten sposób jajko uzyskuje połysk, odsłania się wzór, dzięki usuwaniu resztek wosku.

Czas mijał szybko. Na stolach pojawiły się wytwory naszej pracy, ale żołądki zrobiły się puste, bo dawno minął czas kolacji. Kursanci mogli posilić się polską sałatką jarzynową. Z kolorowymi pisankami wracali do domów, wprowadzeni w nastrój Wielkiego Tygodnia. A Thiago Priebe wrócił do swojego miasta, również zadowolony z gościnnego przyjęcia w Papanduvie.


Renata Matusiak
Nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej za granicą


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla Portalu Polonii


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 19 885 439 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU