6 kwietnia br. przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznice Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznice katastrofy smoleńskiej zorganizowane przez Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.
Podczas uroczystości zebrali się przedstawiciele organizacji polonijnych i szkół, aby uczcić pamięć tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, w której zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński, członkowie rządu, duchowieństwa i rodziny katyńskie, zmierzający na uroczystości rocznicowe do Katynia.
Zgromadzonych przywitała pani Bogusława Huang - prezes KOPKiOH, która poprowadziła całe uroczystości. Pan Wojciech Bonarowski odśpiewał hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych. Modlitwę za ofiary Golgoty Wschodu i ofiary katastrofy smoleńskiej poprowadził ks. Józef Urban. Apel Poległych odczytała pani Elżbieta Sługocka - córka Sybiraka. Pani Bogusława Huang przypomniała, że KOPKiOH wraz z patriotyczną Polonią obronił rację stanu i to, że pomnik ten pozostał w tym miejscu. Pamięć o zbrodni katyńskiej stanowi istotny element polskiej tożsamości narodowej, a jej pielęgnowanie ma ogromne znaczenie dla kolejnych pokoleń. To nie tylko hołd dla ofiar, ale także przypomnienie o wartościach takich jak prawda i wolność.
W uroczystościach uczestniczyli wicekonsul Mateusz Dębowicz z KG RP w Nowym Jorku, pani Helena Knapczyk - Sybiraczka i Naczelna Prezes Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, radni Urzędu Miasta Jersey City, przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, harcerze z Hufca Podhale, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Polskiej Ligi Morskiej, PSFCU, Klubu Motocyklowego Husaria, Komitetu Parady Pułaskiego wraz z Wielkim Marszałkiem panem Erykiem Baginskim, delegacje szkół polonijnych: Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej - Brooklyn, Akademii Młodej Polonii z Clifton, Polskiej Szkoły Dokształcającej im Marsz. J. Piłsudskiego w Jersey City oraz Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington.
Po złożeniu kwiatów rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów ze szkół polonijnych z Jersey City i Wallington. Takie spotkania przypominają, że historia Polski jest naznaczona ofiarami poniesionymi w imię niepodległości i prawdy. To również okazja do edukacji młodego pokolenia, które – dzięki obecności szkół – może poznać dramatyczne losy swojej ojczyzny i nauczyć się szacunku do narodowej historii. Wspólne upamiętnienie ofiar buduje wspólnotę i wzmacnia więzi między Polakami w kraju i za granicą.
Agnieszka Kasprzak
dyrektor Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.