12 kwietnia w Domu Polskim w Kijowie odbył się poruszający „Wieczór pamięci. Katyń”, poświęcony tragedii, o której przez lata nie wolno było mówić. Wspominaliśmy tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – bez sądu i wyroku, z dala od swoich rodzin.
Został wyświetlony film dokumentalny o Bykowni, jednym z miejsc masowych egzekucji. Prokurator wojskowy Andrzej Amons, wieloletni badacz zbrodni katyńskiej, odczytał referat, nawiązując w nim między innymi do guzików odnalezionych podczas prac sondażowo-ekshumacyjnych w dołach śmierci. Nie zabrakło również głosów tych, którzy już nie mogą mówić. Odczytano listy i fragmenty pamiętników ofiar. Jednym z najbardziej wzruszających momentów była opowieść o „łapce niedźwiadka” – niewielkim fragmencie dziecięcej zabawki, która stała się symbolem dzieci czekających na ojców, którzy już nigdy nie mieli wrócić.
Podczas wieczoru zabrzmiały przejmujące utwory muzyczne takie jak: „Cisza”, „Modlitwa Katyńska”, „List Katyński”, „Łapka niedźwiadka”, „Katyń”. Po odczytaniu wiersza Zbigniewa Herberta „Guziki” każdy z uczestników otrzymał symboliczny guzik – prosty, ale niezwykle wymowny znak pamięci, wręczany w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Pamiętam. Katyń 1940”.
W wydarzeniu wzięli udział Wicekonsul Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Anna Maria Babiak-Owad, Prezes Związku Polaków Ukrainy Lesia Jermak oraz przedstawiciele innych polonijnych organizacji.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w wydarzeniu.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Dom Polski w Kijowie
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.