W sobotę, 12 kwietnia 2025r. odbył się w Guelph 58 Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ZPwK. Gospodarzem tegorocznego Zjazdu, w którym uczestniczyło 54 delegatów, była Grupa 11.
Uroczystego otwarcia Zjazdu dokonała prezes Teresa Szramek, która poprosiła wszystkich o powstanie, poczet sztandarowy o wprowadzenie sztandaru Zarządu Głównego oraz odśpiewanie hymnów narodowych Kanady i Polski. Następnie głos zabrała prezes Grupy 11 ZPwK, Beata Rożańska, która bardzo serdecznie powitała wszystkich delegatów, życząc im owocnych obrad w atmosferze wzajemnego szacunku, podejmowania mądrych decyzji, ważnych dla przyszłości organizacji zgodnych z Konstytucją Związku.
Minutą ciszy delegaci uczcili pamięć wszystkich zmarłych w ostatnim czasie członków Związku. Po sprawozdaniu przewodniczącej Komisji Mandatowej Magdaleny Piekarczyk, prezes stwierdziła quorum i ważność Zjazdu.
Przyrzeczenie delegatów odebrał niezwykle zasłużony dla Związku działacz i prezes Grupy 14 ZPwK w Sarni, Konrad Mrowiec. Następnie wybrane zostało Prezydium Zjazdu: przewodnicząca – prezes Teresa Szramek, wiceprzewodniczący – I wiceprezes Grzegorz Dorożyński, sekretarze protokołowi: Teresa Nielubowicz – sekretarz generalna ZG i Alina Nichols – sekretarz protokołowa Grupy 11 ZPwK oraz marszałkowie Zjazdu – Beata Rożańska, prezes Grupy 11 ZPwK oraz Jan Adams, członek Grupy 6-27 ZPwK w Cambridge.
Zaproponowany przez ZG porządek obrad uzupełniony o punkt Wolne wnioski, został zatwierdzony jednogłośnie, tak samo jak i protokół z poprzedniego 57 Walnego Zjazdu, który odbył się w 2024 roku w Hamilton. Z wielką uwagą delegaci wysłuchali sprawozdania prezes Teresy Szramek za rok 2024 oraz sprawozdania finansowego przygotowanego przez sekretarz finansową Danutę Zawierucha. Oba sprawozdania zostały po krótkiej dyskusji przyjęte jednogłośnie.
Ze sprawozdaniem Głównej Komisji Rewizyjnej zapoznała delegatów jej przewodnicząca Magdalena Piekarczyk. Wzorem lat ubiegłych program Zjazdu przewidywał sprawozdania z działalności Grup związkowych, więc prezesi wypowiadali się na temat sytuacji w swoich Grupach, mówili o licznych przedsięwzięciach, które udało się zrealizować i o bogatych planach na najbliższe miesiące. Najważniejszą część obrad Walnego Zjazdu stanowiły prace w dwóch Komisjach zjazdowych: Komisji Rozwoju Związku oraz Komisji Nominacyjnej.
Wypracowane zostały główne kierunki i wytyczne do pracy Zarządu Głównego nowej kadencji. Członkowie tej Komisji uznali za konieczność rozpoczęcie przygotowań do obchodów 120 rocznicy powstania Związku Polaków w Kanadzie, która przypada na rok 2027. Został przegłosowany wniosek, aby przygotować historię ZPwK ostatnich dwudziestu lat i uzupełnić istniejącą publikację „Wczoraj i dziś ZPwK 1907-2007” napisaną przez Teresę Szramek. Simon Czarnecki zgłosił pomysł, aby stworzyć wersję „digital” historii. Nadal będzie kontynuowana praca nad poprawkami do Konstytucji ZPwK, które muszą być zgodne z nowym prawem korporacyjnym prowincji Ontario i zostaną zatwierdzone na Nadzwyczajnym Zjeździe ZPwK, poświęconym tylko sprawom Konstytucji.
Delegaci zaakceptowali wnioski i zalecenia do realizacji przygotowane przez Komisję Rozwoju Związku. Z wnioskami wypracowanymi przez Komisję Rozwoju Związku zapoznał delegatów przewodniczący Komisji Stanisław Jańczak. Sprawozdanie Komisji Nominacyjnej przedstawił jej przewodniczący Konrad Mrowiec, prezes Grupy 14 ZPwK w Sarni.
Wyniki sprawnie przeprowadzonych wyborów przedstawiają się następująco:
Skład Zarządu Głównego przedstawia się następująco:
Teresa Szramek – prezes,
Grzegorz Dorożyński – I wiceprezes,
Stanisław Iwanicki – II wiceprezes,
Danuta Zawierucha – sekretarz finansowa,
Teresa Nielubowicz – sekretarz generalna,
Małgorzata Jaworska – sekretarz protokołowa,
Krystyna Wrona – organizator,
Stanisław Janczak, Narcyz Klimek, Beata Rożańska, Mariusz Zalewski – dyrektorzy.
Główna Komisja Rewizyjna:
Violetta Baran – przewodnicząca,
Małgorzata Szal, Grażyna Balogh, Adam Domaradzki, Elżbieta Porzuczek, Joanna Wiatr i Eric Szustak – członkowie.
Wyższa Komisja Spraw Spornych pozostała w niezmienionym składzie:
Jan Bajzert, Helena Głogowska, Józef Kaźmierczak.
Przyrzeczenie nowo wybranych urzędników odebrał prezes Grupy 20 ZPwK w Windsor, Zbigniew Kruba, który złożył nowym władzom związkowym serdeczne gratulacje, życząc wszystkim owocnej pracy dla dobra i rozwoju całego Związku Polaków w Kanadzie. Prezes podziękowała gospodarzom Zjazdu, członkom Grupy 11 z prezes Beatą Rożańską na czele za przygotowanie Zjazdu, miłą i serdeczną atmosferę oraz smaczne i obfite posiłki. Zaproponowała, aby gospodarzem 59 Walnego Zjazdu w przyszłym roku była Grupa 20 ZPwK w Windsor. Prezes Zbigniew Kruba oraz delegaci Grupy 20 ZPwK przyjęli propozycję z zadowoleniem. Ponieważ Grupa 20 nie ma domu związkowego, prezes musi sprawdzić wolne terminy w Domu Polskim, gdzie Zjazd by się odbył. Delegaci zdecydowali, że w przypadku, gdyby w Windsor nie można było obrad zorganizować, miejscem 59 Zjazdu będzie Hamilton, siedziba Grupy 2 ZPwK.
Dziękując serdecznie wszystkim delegatom i delegatkom Zjazdu za owocne, wielogodzinne obrady, prezes wyraziła przekonanie, że wszystkim nam leży na sercu dobro organizacji, że chcemy wspólnie zapisywać kolejne karty bogatej historii Związku Polaków w Kanadzie. Z nadzieją na owocną współpracę...
Tekst: Teresa Szramek
Zdjęcia: Grzegorz Dorożyński
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Związek Polaków w Kanadzie
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.