22 kwietnia 1891 w Janowie urodził się Teofil Ociepka. Obok Nikifora najbardziej znany polski reprezentant prymitywizmu którego jego twórczość osiągnęła światowe uznanie. Malarz samouk i teozof. Jeden z przywódców Janowskiej Gminy Okultystycznej. Z zawodu górnik, był pracownikiem powierzchniowym kopalni „Giesche” (obecnie „Wieczorek”), gdzie pracował jako maszynista w kopalnianej elektrowni. Z okultyzmem spotkał się jako żołnierz armii niemieckiej w czasie I wojny.
Stworzył się wokół niego mit artysty-górnika, ciężko pracującego pod ziemią, ryzykującego życie, który – stęskniony za przyrodą – tworzy po pracy kolorowe, wesołe obrazki. W rzeczywistości Ociepka, owszem, był związany z górnictwem, był synem górnika, który zginął pod ziemią i sam także pracował w kopalni, ale jako maszynista w elektrowni i nigdy własnoręcznie węgla nie wydobywał.
Za sprawą mistrza Filipa Hohmana, został członkiem Loży Różokrzyżowców. Malować zaczął około 1927 z polecenia i namowy Hohmana. Jego prace to moralizatorskie i symboliczne dzieła nawiązujące do baśni, legend, życia górników oraz literatury okultystycznej. Charakteryzują się bogactwem wyobraźni i jaskrawą, bogatą kolorystyką. W 1946 założył koło plastyczne przy Domu Kultury KWK "Wieczorek" na bazie którego, w latach pięćdziesiątych zaczęła działać grupa utalentowanych twórców malarzy-amatorów. Grupa zwana od miejsca jej powstania Grupą Janowską lub też formalnie nazywana Koło Malarzy Nieprofesjonalnych; należeli do niej m.in. Ewald Gawlik oraz Erwin Sówka.
Polecamy biografię artysty w dziale historia - kultura PAI.
KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI
Teofil Ociepka w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.