Tegoroczna Akademia Trzeciomajowa, zorganizowana przez Dział Szkolny Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i Polskie Towarzystwo Edukacyjne w Wiktorii, odbyła się w niedzielę, 4 maja 2025 w gościnnych progach Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.
234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspólnie z Polonią wiktoriańską świętował Piotr Rakowski, Konsul Generalny RP w Sydney.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą za Ojczyznę, którą odprawił ks. Mariusz Han SJ, rektor Sanktuarium w Essendon. Podczas liturgii obecne były poczty sztandarowe ZHP Podhale w Melbourne i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koła nr 3 w Melbourne.
Akademia Trzeciomajowa została poprzedzona poczęstunkiem dla dzieci i młodzieży.
Na scenie essendońskiego sanktuarium wystąpili młodzi przedstawiciele społeczności polonijnej w Melbourne. Występy rozpoczęła grupa „Łowiczaki” wykonując wiązankę tańców kaszubskich, po czym Monika Krajewski powitała wszystkich i opowiedziała o majowych świętach: Dniu Flagi RP, Dniu Polonii i Polaków za Granicą, Święcie Konstytucji 3 Maja oraz Święcie Matki Bożej Królowej Polski.
Następnie głos zabrał Konsul Generalny RP w Sydney, który przybliżył w kontekście historycznym ustanowienie Święta Pracy oraz polskich świąt majowych. Podzielił się także swoimi wrażenia z kilkumiesięcznego już okresu swojej misji dyplomatycznej w Australii. Na koniec Konsul Rakowski wręczył Ryszardowi Podgórskiemu Krzyż Wolności i Solidarności za działalność antykomunistyczną nadany przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wspólnie zaśpiewany „Mazurek 3 Maja – Witaj, Majowa Jutrzenko” wprowadził zebranych w uroczysty nastrój. Amelka i Olek Krajewscy z Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne powiedzieli wiersz „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy. Następnie harcerze i harcerze z Hufca ZHP Podahale w Melbourne zaśpiewali Hymn Harcerski „Wszystko, co nasze”, „Jak dobrze nam”, „Góralskie tango” oraz „Harcerze Krzyża Południa”.
Dillon Chan, laureat pierwszej nagrody Konkursu Polskiej Muzyki w Australii PolMusicA 2021, zagrał na fortepianie dwie kompozycje Fryderyka Chopina: Scherzo cis-moll op. 39 i Impromptu nr 2 Fis-dur op. 36.
Oliwia Podolska-Wacholska, reprezentująca Polską Szkołę Sobotnią im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville, przeczytała wiersz „Czy to można zrozumieć” Janiny Majewskiej, a także zagrała na fortepianie melodię „Roty”.
Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon zaprezentowała program artystyczny o stolicy Polski – Warszawie (obejrzyj fragment występu uczniów z Essendon TUTAJ), a Polski Chór Dziecięco-Młodzieżowy zaśpiewał trzy piosenki: „Pokochaj wiosnę”, „Oj, nasi jadą” i „Póki Polska żyje w nas”.
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w St Albans wystąpiła z programem „Od Lecha i Bolesława do króla Stanisława”, upamiętniającym 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Następnie Ania i Sylvia Styczeń, reprezentujące Polską Szkołę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Endeavour Hills, zaśpiewały piosenkę „Taki kraj” ze słowami Jana Pietrzaka i muzyką Zbigniewa Raja.
Następnie na scenie pojawili się tancerze Małego „Poloneza”, którzy wykonali „Polkę Sercową”, po czym Beata Rawdanowicz, koordynatorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej w Essendon przeczytała wiersz „Konstytucja”. Wspólnie z publicznością zaśpiewano piosenkę „Polska flaga”.
Po okolicznościowych przemówieniach Elżbiety Dziedzic, prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i Bożeny Iwanowskiej OAM, prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii, odśpiewany został Hymn Polski. Na koniec Akademii Trzeciomajowej uwieczniono gości, artystów i organizatorów na pamiątkowych zdjęciach.
Tekst: Justyna Tarnawska / Portal Polonii w Wiktorii
Zdjęcia: Bogdan Płatek, ks. Mariusz Han SJ/jezuici.org.au, Bożena Iwanowski OAM
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.