Za namową znajomej wybraliśmy się na niezwykle udaną wycieczkę do Parku Centralnego na wielkanocne spotkanie nowojorskiej Polonii pod pomnikiem króla Władysława Jagiełły. Było to już 25-te kolejne spotkanie przy święconce, a zarazem nasze pierwsze.
Frekwencja dopisała a i obfitość jadła była na tyle spora, że pożywili się nim nawet przypadkowi spacerowicze. Wśród gości znalazł się również młody człowiek, który przybył aż z Seattle w stanie Waszyngton.
Prym pośród potraw, jak łatwo się domyślić, wiodły jajka, a niektóre były nawet z kawiorem. Nie zabrakło kiełbas, szynki, a nawet smalcu z cebulką, wspieranego kiszonym ogórkiem. Były też ciasta, głównie babki oraz owoce. Niektórym osobom trafiła się nawet nalewka z aronii, ale o tym historia milczy.
Przed konsumpcją ksiądz pobłogosławił dary boże, po czym sam nie omieszkał spróbować tych wielkanocnych smakołyków.
Największą chyba atrakcją zarówno dla uczestników spotkania, jak i dla przypadkowych obserwatorów były fantazyjne kapelusze na głowach niektórych uczestniczek spotkania. Pod koniec biesiady kapelusze wzięły udział w konkursie na najlepszą kapeluszową kompozycję.
Dla niewtajemniczonych przypomnę, skąd monument polskiego króla wziął się w Parku Centralnym w centrum Manhattanu. Otóż przybył on z oficjalną wizyta na Światową Wystawę, która miała miejsce w roku 1939 na terenach dzielnicy Flushing, Queens w Nowym Jorku. Z powodu wybuchu II Wojny Światowej pomnik nie mógł wrócić do kraju i staraniem ówczesnego mera miasta Nowy Jork, Fiorello LaGuardii, który zupełnie prywatnie zapałał głębokim afektem do naszego króla, kilka lat po Wystawie pomnik króla Władysława Jagiełły wylądował w Parku Centralnym. Chciałabym dodać, że istnieje też inna pamiątka-eksponat ze wspomnianej Wystawy, a mianowicie Dzwon Walk o Niepodległość, który można oglądać na dziedzińcu kościoła Holy Name of Jesus w Stamford w stanie Connecticut.
Zachęcam wszystkich celebrujących Święta Wielkiej Nocy do przybycia pod pomnik naszego króla w Parku Centralnym w przyszłym roku, oczywiście o ile odległość i czas na to pozwolą.
Rzeźba Władysława Jagiełły została odlana z brązu na podstawie gipsowego modelu. Wznosi się na czterometrowym cokole licząc wraz z nim 7 metrów. Napis na cokole pomnika głosi:
„Król Jagiełło, Król Polski, Wielki Książę Litewski, założyciel wolnego związku ludów Europy środkowo-wschodniej, zwycięzca nad krzyżackimi najeźdźcami pod Grunwaldem, 15 lipca 1410”.
Po obu stronach cokołu znajduje się napis: „POLAND”, a w dolnym prawym rogu widnieje nazwisko rzeźbiarza: Stanisława Kazimierza Ostrowskiego.
Pomnik Jagiełły jest usytuowany po wschodniej stronie Stawu Żółwiowego. Figura Jagiełły na koniu z dwoma skrzyżowanymi mieczami jest najokazalszym i największym z dziesiątków pomników znajdujących się w Central Parku. W 1986 pomnik został odnowiony staraniem konserwatora opiekującego się nowojorskim Parkiem.
Warto wspomnieć, że obchody 600-lecia bitwy grunwaldzkiej odbyły się w Central Parku w sobotę 17 lipca 2010 i były zorganizowane przez grupę Polonii amerykańskiej. Pod pomnikiem ustawiła się warta honorowa w strojach z XV wieku. Sprowadzono z Polski kopię obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, którą na kilka godzin ustawiono obok Pomnika Grunwaldzkiego. W rocznicowej uroczystości w nowojorskim parku wzięli udział także Białorusini oraz Litwini mieszkający w Nowym Jorku.
Autor tekstu i zdjęć: Marta Medyna
Nowy Dziennik
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: dziennik.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.