W niedzielę 4 maja w Centrum Kultury w Grzegorzewie odbyły się uroczystości z okazji 35-lecia zespołu „Grzegorzanie” oraz 30-lecia przyjaźni z zespołem „Polne Maki” z gminy Grębocice. Spotkanie to, było nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale prawdziwym świętem wspólnoty, tradycji i przyjaźni, która od dekad łączy mieszkańców Litwy i Polski.
Jubileuszowy koncert poprzedziła msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Grzegorzewie oraz wystawa o działalności zespołu oraz prezentacja multimedialna w Sali Grzegorzewskiego Centrum Kultury pt. „35 lat z polską piosenką”.
Zespół „Grzegorzanie” to nie tylko muzyka – to żywa część historii tej ziemi. Wielu mieszkańców Grzegorzewa było świadkami, jak z roku na rok więź z zespołem „Polne Maki” umacniała się i nabierała coraz głębszego znaczenia i barw. Oba zespoły pielęgnują dziedzictwo kulturowe, które od pokoleń kształtuje tożsamość ich lokalnej społeczności. W ich repertuarze znajdziemy piosenki polskie z Wileńszczyzny i Polski, pieśni ludowe, patriotyczne i biesiadne – wszystkie nasycone duchem tradycji i wspólnoty.
Koncert z okazji tych dwóch niezwykłych jubileuszy swoją obecnością zaszczycili goście: poseł na Sejm Republiki Litewskiej Czesław Olszewski, starosta Grzegorzewa Donata Lukašenkovienė, dyrektor Centrum Kultury w Grzegorzewie Jonas Auriukas, prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Litwie Marek Kubiak, proboszcz parafii Ducha Świętego w Grzegorzewie Andrzej Andrzejewski, ksiądz Franciszek Jusiel, siostry zakonne : Wiktoria Butrymowicz i Tatiana Hmyza, a także przyjaciele z Polski – zespół „Polne Maki” wraz z kierowniczką zespołu Barbarą Staniszewską oraz kierownikiem kapeli Witoldem Klockiem.
Uroczysty koncert rozpoczęły występy młodego pokolenia: chóru uczniów polskich klas początkowych – „Mali Grzegorzanie”, oraz uczniów starszych klas – „Młodzi Grzegorzanie”, którzy z entuzjazmem wykonali polskie pieśni ludowe i popularne.
Następnie „Grzegorzanie” wystąpili w wyjątkowym składzie – byli to seniorzy weterani, którzy od samego początku i przez lata tworzyli historię zespołu.
Nie zapomniano także o tych, którzy współtworzyli zespół „Grzegorzanie”, a których nie ma już wśród nas. Odczytano nazwiska członków zespołu, którzy odeszli do Domu Pana, a pamięć o nich uczczono minutą ciszy.
W końcu na scenie pojawili się sami jubilaci. „Grzegorzanie” wykonali takie utwory jak „Wileńszczyzna”, „Niech pieśń ludowa”, „Hej z góry, góry…”, „Z tamtej strony młyna” i „Giminės”, a młodzież wykonała tradycyjny litewski taniec ludowy „Polka Op Op”.
W związku z tym, że w dniu koncertu swoje święto miały także wszystkie mamy, Wita Borejszo wykonała piosenkę pt. „Moja mama”, dedykowaną właśnie im.
W kolejnym bloku usłyszeliśmy piosenki pełne rytmu, uśmiechu i ludowej energii, melodie, które od lat towarzyszyły ludziom przy świętowaniu. Były to m.in. takie pieśni jak „Wiła wianki”, „Lipka”, czy „Nie chodź koło róży”.
Występy jubilatów zakończył jeden z najbardziej charakterystycznych polskich tańców – krakowiak.
W II części zespół „Polne Maki” z Gminy Grębocice, z którym „Grzegorzan” łączy aż 30 lat pięknej, prawdziwej przyjaźni, dał piękny i wzruszający występ. „Dziękujemy, że mimo odległości jesteście z nami. Dziękujemy za przyjaźń, którą niezmiennie pielęgnujemy od trzydziestu lat” - z tymi słowami wręczono gościom z Polski symboliczny prezent – kosz pełen lokalnych przysmaków.
Niezapomnianym, muzycznym finałem tego wyjątkowego dnia było wspólne wykonanie przez wszystkie zespoły pieśni „My z tą piosenką pożegnamy was”.
Życzeń, pozdrowień oraz wyrazów uznania nie było końca. Jako pierwsza głos zabrała starosta Grzegorzewa Donata Lukašenkovienė.
„To dla mnie wielki zaszczyt stać dzisiaj tu na scenie z Wami. Wspólnie świętujemy 35-lecie zespołu „Grzegorzanie”, ale to nie tylko rocznica artystycznej podróży zespołu, ale także dialog między kulturą i przyjaźń między narodami. Chcę także złożyć życzenia wszystkim mamom z okazji Dnia Matki. Przez trzy dekady zespół "Grzegorzanie" stał się się sercem miasta Grzegorzewa, żywym mostem między Litwą a Polską, narody, które łączy nie wspólna granica, a ludzie, nie tylko język, ale wspólne wartości, szacunek, otwartość i miłość do muzyki. Nasi goście z Polski, zespół "Polne Maki" przybyli tu nie tylko dać koncert, ale także zaświadczyć, że przyjaźń między naszymi krajami jest żywa, silna i rosnąca.” - mówiła starosta Grzegorzewa. Donata Lukašenkovienė w imieniu Samorządu miasta Wilna złożyła podziękowania na ręce kierowniczki "Polnych Maków" Barbary Staniszewskiej, a dyrektor Centrum Kultury w Grzegorzewie wręczył symboliczne prezenty. Podziękowania popłynęły również w stronę kapeli pod kierownictwem Witolda Klocka, a przede wszystkim w kierunku szanownych jubilatów. "Za wierność dla piosenki, kultury i naszej społeczności. Wasza muzyka to głos serca, który rozbrzmiewa już 35 lat" - mówiła starosta Grzegorzewa składając podziękowania na ręce kierującej zespołem Bożeny Raczyńskiej.
Kierowniczka zespołu "Polne Maki" podziękowała serdecznie za zaproszenie na jubileusz i ciepłe przyjęcie. Zaprosiła także w imieniu zespołu i całej społeczności gminy Grębocice na uroczystości z okazji 45-lecia działalności artystycznej kierowanego przez nią zespołu.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem, jestem bardzo wzruszony, tym, co dziś tutaj się odbywa. W tym po wielkanocnym okresie praktycznie każdy dzień daje nam dużo w sensie duchowym: świętowaliśmy Dzień Flagi Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Dzień Konstytucji 3 Maja, dziś Dzień Matki, Dzień Strażaka. Tych świąt mamy dużo, ale zespół "Grzegorzanie" bardzo przypadł mi do serca, tak że będę pamiętał go stale. Dokładnie wczoraj w centrum Wilna odbyła się 10-tysięczna Parada Polskości, którą zorganizował Związek Polaków na Litwie pod przewodnictwem europosła Waldemara Tomaszewskiego. Dziś na mszy w kościele św. Ducha byłem pod ogromnym wrażeniem ilu jest Polaków, tyle ludzi modli się w języku polskim, ale za czasów radzieckich tu w ogóle polskości nie było. Dziś jesteśmy na scenie i świętujemy ten przepiękny jubileusz 35-lecia "Grzegorzan" i tu w latach 90-tych był założony ten przepiękny zespół, tu powstało polskie przedszkole i polska szkoła. Dziękuję Wam i nisko się kłaniam, za to co tu czynicie” – mówił poseł na Sejm RL z ramienia AWPL-ZChR Czesław Olszewski. Parlamentarzysta złożył podziękowania na ręce kierowniczki „Grzegorzan” Bożeny Raczyńskiej, mówiąc, że dzięki zespołowi „możemy kąpać się w polskości i patriotyzmie”.
Następnie odczytano list od europosła, prezesa Związku Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, który z uwagi na inne obowiązki nie mógł uczestniczyć w jubileuszowym koncercie.
„Szanowni członkowie zespołu „Grzegorzanie”, z okazji niezwykłego jubileuszu 35-lecia Waszej działalności składam Wam najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania. Przez lata dostarczaliście sporej publiczności niezapomnianych chwil wzruszeń i radości, pielęgnując piękno muzyki oraz tradycje. Wasza pasja, poświęcenie i talent są inspiracją dla wielu, a Wasza twórczość pozostaje żywym świadectwem artystycznej doskonałości i miłości do kultury. Niech kolejne lata przyniosą Wam jeszcze więcej sukcesów, twórczej energii oraz wspaniałych koncertów, które będą rozbrzmiewać w sercach słuchaczy. Życzę Wam nieustannej radości z muzyki, nowych artystycznych wyzwań i spełnienia marzeń. Niech Wasza melodia nigdy nie ustaje, a Wasza pasja nie gaśnie” - napisał w liście skierowanym do „Grzegorzan” Waldemar Tomaszewski. Zarówno młodsi, jak i starsi zespolacy otrzymali od prezesa AWPL i ZPL upominki.
„Zespół „Grzegorzanie” to więcej niż zespół artystyczny, to jest idea, to jest wielopokoleniowa rodzina, w której z pokolenia na pokolenie już od 35 lat przekazuje się sztafetę polskości. Dziękuję Wam za Waszą pracę, za to, że jesteście przykładem i natchnieniem” - mówił prezes Wileńskiego Miejskiego Oddziału ZPL Marek Kubiak. Prezes stołecznego oddziału zaintonował także piosenkę „Sto lat!”, którą dla jubilatów wszyscy zebrani głośno odśpiewali.
***
Zespół „Grzegorzanie” powstał z inicjatywy miejscowego Koła Związku Polaków na Litwie w 1989 roku i od początku działa przy Grzegorzewskim Centrum Kultury. Jego pierwszym kierownikiem był Pan Aleksander Melech – chórmistrz, dyrygent i wieloletni opiekun artystyczny, który prowadził zespół nieprzerwanie aż do roku 2021, był odznaczony złotym krzyżem zasługi przez prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę. Następnie kierownictwo objął Pan Eugeniusz Barkowski, kontynuując piękne tradycje muzyczne zespołu.
Obecnie zespołem kieruje Pani Bożena Raczyńska – nie tylko utalentowana, ale i niezwykle zaangażowana miłośniczka śpiewu, nauczycielka muzyki w Gimnazjum w Grzegorzewie, w Gimnazjum „Versmė” w Landwarowie oraz w Trockiej Szkole Sztuk Pięknych. Pełni funkcję kierowniczki zespołu „Grzegorzanie”, a także prowadzi kapelę „Randewu”, która podczas jubileuszu akompaniowała występom.
Od samego początku zespół towarzyszył najważniejszym świętom i wydarzeniom w Grzegorzewie i Wilnie, a także co roku uczestniczył w festynach „Dźwięcz Polska Pieśń” w rejonie trockim.
Aktywność działalności jubilatów nie kończyła się na Wileńszczyźnie.
Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce – w takich miastach jak Orneta, Olsztyn, Giżycko, Szczytno, Sokółka, Mrągowo, Lubycza Królewska czy Tomaszów Lubelski. W 1995 roku „Grzegorzanie” zostali zaproszeni do Głogowa na wyjątkowy przegląd polskich zespołów z Kresów – z Ukrainy, Białorusi i Litwy. To właśnie tam zrodziła się niezwykła, szczera i trwała przyjaźń z Gminą Grębocice i zespołem „Polne Maki”.
W repertuarze „Grzegorzanie” mają też piosenki autorskie – ze słowami Barbary Sidorowicz, Natalii Popławskiej, Krystyny Zienkiewicz, Apolonii Skakowskiej. Muzykę do nich skomponował Aleksander Melech. W sercu każdej piosenki zespołu „Grzegorzanie” bije miłość do tej ziemi – do Grzegorzewa, jego przyrody i ludzi.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: L24.lt (fot. Wiktor Jusiel)
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.