Wybór patrona jest ważnym elementem tożsamości szkoły, ponieważ ta osoba często stanowi wzór do naśladowania dla uczniów oraz inspirację dla całej społeczności szkolnej. Gimnazjum w Niemieżu nadano imię św. Rafała Kalinowskiego w 2006 roku. Wiele wydarzeń, konkursów wiedzy, wystaw rysunków i imprez poświęcone jest uczczeniu pamięci tej wybitnej postaci. Szkolny teatr „Wędrówka” ma w swym repertuarze spektakl opowiadający o latach jego dzieciństwa i młodości „Święty z Wilna”.
W związku ze zbliżającą się 190. rocznicą urodzin styczniowego powstańca, sybiraka, nauczyciela i wychowawcy, świętego Kościoła katolickiego w tym roku szkolnym postanowiono zaprosić uczniów klas polskich do udziału w projekcie „Doświadczyć – utrwalić – przekazać”. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była nauczycielka historii Christina Masalska, do której chętnie też dołączyli inni nauczyciele. Na pierwszym etapie projektu postanowiono zorganizować w dniach 30 kwietnia – 3 maja edukacyjną wycieczkę do Polski „Śladami Patrona”. Zadaniem grupy składającej się z 38 uczniów i 4 nauczycieli było zwiedzić miejsca związane z życiem i działalnością świętego na terenach Polski oraz upamiętnić je na swych zdjęciach, z których ma powstać w przyszłości wspólny album.
Pierwszym, zwiedzonym przez uczestników wycieczki miastem, w którym przez wiele lat pracował przeorem i zmarł święty z Litwy, były Wadowice. Dzięki o. Sławomirowi Chudzikowi udało się usłyszeć wiele informacji o oddanym swemu powołaniu duchownemu, zwiedzić sanktuarium św. Józefa i Klasztor Karmelitów Bosych. Pogoda dopisywała i pozwoliła sfotografować zwiedzane miejsca i piękne widoki.
Następnego dnia wyruszono do Czernej. Tam można było podziwiać z bliska położone w przepięknym, górskim krajobrazie podwójne sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego oraz męski klasztor karmelitów bosych. Tutaj także pracował przeorem i został pochowany początkowo na cmentarzu klasztornym, a po kanonizacji w kaplicy sanktuarium, słynny spowiednik.
W czasie wyjazdu udało się także odwiedzić Zespół Szkół Nr 1 im. św. R. Kalinowskiego w Krakowie, z którego kolektywem od kilku lat jesteśmy zaprzyjaźnieni. To z ich pomocą już po raz kolejny mogliśmy realizować swój pobyt w Macierzy, który na długo pozostanie w pamięci i na zdjęciach.
Serdecznie dziękujemy Ambasadzie RP w Wilnie za sfinansowanie kosztów podróży autokarem.
Christina Masalska
Nauczycielka metodyk historii
Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: L24.lt
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.