15 maja w Rudominie została uroczyście otwarta wystawa plenerowa „Śladami historii i współczesności Rudomina”. Wydarzenie to zorganizowano w ramach projektu „Rudomino – mała stolica kultury Litwy 2025”.
Rudomino to nie tylko punkt na mapie. To wspomnienia, wartości i żywy duch wspólnoty, który przenika każde spotkanie, uroczystość i twórczą inicjatywę organizowaną w tej miejscowości. Wystawa stanowi symboliczny pomost łączący przeszłość z teraźniejszością, dawne opowieści z nowoczesnymi działaniami.
Wystawa składa się z dwóch części:
Pierwsza część – „Śladami historii Rudomina” – została zorganizowana przy Centrum Kultury w Rudominie. Zachęca mieszkańców oraz gości do zanurzenia się w bogatej i barwnej historii miejscowości. Oprócz faktów historycznych, zwiedzający odkryją również legendy i mniej znane epizody, które ukształtowały tożsamość Rudomina. To właśnie tutaj można znaleźć odpowiedzi na pytania: Kiedy Rudomino zostało po raz pierwszy wspomniane w źródłach? W którym roku odbyła się słynna bitwa pod Rudominą? Jaki związek z miejscowością miał Michał Kleofas Ogiński – polityk, kompozytor i autor słynnego poloneza? Dzięki starym mapom, dokumentom i wspomnieniom każdy może spojrzeć na Rudomino z nowej perspektywy.
Drugą część wystawy – „Rudomino – poznaj, odkryj i bądź dumny” – zorganizowała Centralna Biblioteka Samorządu Rejonu Wileńskiego. Przedstawia ona instytucje działające w Rudominie, które odgrywają istotną rolę zarówno w codziennym życiu mieszkańców, jak i w działalności kulturalnej oraz edukacyjnej.
Wystawa zachęca do refleksji nad przeszłością, odkrywania współczesności i dumy z ludzi oraz instytucji tworzących dzisiejsze Rudomino.
Na otwarcie wystawy przybyli dostojni goście: radni Samorządu Rejonu Wileńskiego – Waldemar Urban, Mirosława Klim, Honorata Romanowska i Renata Sobieska, doradca Mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Edward Kiejzik, starosta Gminy Rudomino Józef Szatkiewicz, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady – ks. Jonas Matusevičius, dyrektor Centrum Kultury w Rudominie Wioleta Cereszka, dyrektor Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego Mirosław Wojciulewicz, dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie Jurij Krupiczewicz, dyrektorka Gimnazjum Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie Żaneta Jankowska, dyrektor Gimnazjum „Ryto” w Rudominie Ramūnas Maniuška, dyrektorka żłobka-przedszkola „Ąžuoliukas” w Rudominie Jolanta Baltakienė, dyrektorka polskiego żłobka-przedszkola w Rudominie Irena Bylińska, kierownik Wydziału Komunikacji i Kultury spółki „Vilniaus Paukštynas” Sandra Vičienė, szefowie lokalnych spółek. Goście wyrazili radość z tak pięknej inicjatywy i nadzieję, że Rudomino będzie się nadal prężnie rozwijać.
Podczas uroczystości otwarcia organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na krótki występ muzyczny. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka” zaprezentowali słynnego poloneza, który po raz pierwszy został wykonany w 1794 roku – w czasie, gdy właścicielem Rudomina był jego autor, Michał Kleofas Ogiński.
Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do sali konferencyjnej biblioteki na nieformalne spotkanie przy filiżance herbaty lub kawy – by porozmawiać o Rudominie oraz wystawie.
Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Rudominie oraz Centralna Biblioteka Samorządu Rejonu Wileńskiego.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy – partnerom, instytucjom, członkom społeczności. Szczególne podziękowania kierowane są do Samorządu Rejonu Wileńskiego za wsparcie finansowe oraz do spółki „Vilniaus Paukštynas”, która współfinansowała zakup elementów wystawy.
Artykuł: Centrum Kultury w Rudominie
Zdjęcia: Centrum Kultury w Rudominie i Centralna Biblioteka Samorządu Rejonu Wileńskiego.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.