22 maja 2025r. Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha zaprosiło Mamy na koncert, który poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele polskim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr. Modlono się w intencji wszystkich mam tutejszej Polonii.
Po Mszy świętej w Domu Polskim im. Jana Pawła II w Budapeszcie z nadzwyczaj ciekawym, dedykowanym mamom koncertem muzyki Chopina, Brahmsa, Faurego i Schumanna wystąpiły dwie znane artystki: Polka Anna Starzec-Makandasis ( fortepian) i Węgierka Kállay Ágnes (wiolonczela).
Anna Starzec-Makandasis w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu Prof. Anny Organiszczak. Podczas studiów, w 2003 roku otrzymała półroczne stypendium “Erazmus Sokrates” na studia pianistyczne w UiA (Hogskolen I Agder University) w Kristiansand w Norwegii. W latach 2006-2010, jako stypendystka uczelni w Stanach Zjednoczonych, swoje umiejętności kształciła pod okiem Prof. Amy I Ling Cheng w Oklahoma City University. W 2008 roku jako stypendystka uniwersytetu SMU (Southern Methodist University) w Dallas odbyła dwuletnie studia pianistyczne na solistycznym kierunku „Artist Certificate Program” w klasie Joacquinn Achucarro. W latach 2010-2012 studiowała na Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, gdzie zdobyła stopień doktora sztuki. W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka, specjalność- kameralistyka fortepianowa. Jest koncertującą pianistką solową oraz kameralną.
W latach 2006-2012 występowała wielokrotnie w Polsce, we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Izraelu oraz USA. Współpracowała z orkiestrᶏ symfoniczną w Oklahoma City, a także z Izraelską Orkiestrᶏ Kameralną. Obecnie koncertuje w Budapeszcie.
Kállay Ágnes jest profesorem w Konserwatorium im. Béli Bartoka oraz profesorem zewnętrznym w Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie, którą ukończyła w 2006r. Następnie kontynuowała naukę w Niemczech, USA. Koncertowała , wygrywała nagrody konkursowe m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, RPA. W 2013 roku wraz ze swoim trio fortepianowym, Trio Artica, otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Plowman Chamber Music Competition w Columbia, Missouri. Jako wiolonczelistka barokowa występuje z zespołami muzyki dawnej Camerata Hungarica, Mandel Quartet, Excanto, Marquise i Savaria.
W Polsce Dzień Matki obchodzony jest od 1934 roku. Obecnie przypada jako święto stałe na dzień 26 maja. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. O matce pamięta się zawsze i to bez względu na wiek i miejsce na ziemi.
Koncert odbył się dzięki współpracy SKP pw. św. Wojciecha z Samorządami Polskimi X i XII dzielnicy Budapesztu.
Inf. Głos Polonii / fot. B.Pál
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.