W tym roku przypada 95-lecie założenia Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Ignacego Paderewskiego w Glen Head, na Long Island. Szkoła jest jedną z najdłużej działających polskich szkół w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie tak wspaniałej „wiekowej” oświatowej placówki to przede wszystkim wytrwała działalność lokalnej Polonii skupionej wokół Szkoły, Polskiego Domu Narodowego i Parafii Św. Jacka w Glen Head.
Z tej okazji dyrekcja Jubilatki wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowała jubileuszową uroczystość dla całej szkolnej społeczności związanej z tą placówką na przestrzeni dekad. W programie jubileuszu był występ wokalno-muzyczny, okolicznościowe wręczenie dyplomów i statuetek, dużo atrakcji dla dorosłych i dzieci, uroczysty obiad, jubileuszowy tort oraz dużo świetnej zabawy przy muzyce.
Wianuszek – przed Polskim Domem Narodowym, z lewej – Urszula Góra -dyrektor Polskiej Szkoły św. Kazimierz Królewicza, z prawej – choreograf Maria Haba
Na zaproszenie Szkoły w uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wianuszek” działający przy Polskiej Szkole Św. Kazimierza Królewicza w Newark, NJ. Obecnością swoją wydarzenie zaszczycili: wicekonsul Krzysztof Płaski z żoną Katarzyną i synem Arkadiuszem, wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) Renata Jujka, wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej CPSD – Sylwia Hejzner, sekretarz Komisji Rewizyjnej CPSD – Katarzyna Kowalska, Bożena Kużma – prezes Polskiego Domu Narodowego (PDN) wraz z przedstawicielami Zarządu, przedstawicielki Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wraz Hanną Olszowską – Oddziałem z Maspeth, przedstawiciele wielu polskich szkół, reprezentacja Polish American Congress, Polish and Slavic Center, Polish American Museum w Port Washington.
Na zaproszenie przybyli również dyrektorzy szkoły z ostatnich 30 lat: Renata Robak, Barbara Grabarz, Janusz Grabarz, Joanna Keczmer i Agata Strzelichowski. W mowie powitalnej Agata Strzelichowski – znakomita liderka i obecna dyrektorka szkoły – wspomniała o bogatej tradycji i historii szkoły. Dyrektor również zwróciła szczególną uwagę na bardzo dynamiczny rozwój szkoły przez ostatnie lata i ze wzruszeniem podziękowała za duży wysiłek i starania, które doprowadziły do obecnego kluczowego punktu w historii szkoły oraz możliwości celebracji Jubileuszu 95-lecia Szkoły. Podczas wypowiedzi usłyszeliśmy od dyrektorki, że „dzisiejsze spotkanie jest uwieńczeniem długoletniego wysiłku i bezsprzecznego sukcesu naszej szkoły.”
„Dziękuję wszystkim, że jesteście dziś z nami na tym ważnym dla nas wydarzeniu, czyli na uroczystości jubileuszowej, którą w naszej szkole organizujemy po raz pierwszy” – mówiła. Podziękowała osobom, które ciężko pracowały, aby ten jubileusz powstał, ze szczególnym wyróżnieniem Anny Pogorzelskiej – wieloletniej dyrektor finansowej szkoły, Katarzyny LiBuono – rodzica w szkole i laureatki międzynarodowego Konkursu Polonijny Rodzic na 6, Darii Mularczuk – długoletniej nauczycielki szkoły i Edyty Kwiatkowskiej – nowej wicedyrektor szkoły. Wyróżniona nauczycielka Daria Mularczuk podczas swojego przemówienia przypomniała o roli szkoły i znaczeniu edukacji w rozwoju duchowym, merytorycznym i społecznym najmłodszych Polaków.
Szkoła została założona w 1930 roku i od początku istnienia zapewniała dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia możliwość nauki języka polskiego, historii i geografii Polski oraz poznania obyczajów, tradycji i kultury polskiej. Najwcześniejsze informacje o szkole nawiązują do początków szkoły w Polskim Domu Narodowym (PDN) w Glen Cove. Komitet Oświaty, który powstał w PDN, zainicjował działalność szkoły dziennej i wieczorowej, zapewniając polonijnej młodzieży zdobycie wykształcenia. Niestety, kryzys gospodarczy podczas Wielkiej Depresji w latach 30. niekorzystnie wpłynął na działalność Polskiego Domu Narodowego oraz szkoły.
W związku z wybuchem II WŚ, działalność szkoły została zawieszona. W tym trudnym czasie Stowarzyszenie Polskiego Domu Narodowego wraz z lokalnymi organizacjami powołało do życia Komitet Pracy Humanitarnej. Po zakończeniu wojny, komitet oferował wsparcie uchodźcom polskim, którzy osiedlili się w okolicach Glen Cove. W kolejnych latach nastąpił gwałtowny rozwój Polskiego Domu Narodowego, pokonano wszelkie trudności finansowe. Stowarzyszenie PDN cieszyło się szacunkiem wśród władz miejskich, nastąpił też wzrost liczby jego członków i polonijny ośrodek zaczął tętnić życiem. Te okoliczności przyczyniły się do rozbudowania i zmodernizowania budynku. We wrześniu 1955 roku, szkoła została reaktywowana jako Polska Szkoła Dokształcająca im. I. J. Paderewskiego w Glen Cove przez Stefana Michniewicza. W roku 1957 z inicjatywy inż. Leona Junga powstały też inne polskieszkoły, nie tylko w Glen Cove, ale również we Hempstead, Floral Park i w Port Washington. W soboty nauczyciele przejeżdżali z jednej szkoły do drugiej, a w poniedziałki lekcje odbywały się w Port Washington.
W kolejnych latach szkoła przeniosła swoją siedzibę do budynku szkolnego wybudowanego przez polskich wolontariuszy, który powstał przy polskiej parafii Św. Jacka w Glen Head. W tym budynku szkoła prowadzi działalność do dzisiejszego dnia. Szkoła bardzo prężnie działa – oprócz sobotnich zajęć i programu nauczania na poziomie szkoły podstawowej, również oferuje zajęcia „Polski Jako Język Obcy”, które mają na celu nauczanie młodzieży i dorosłych posługiwania się językiem polskim w sposób funkcjonalny. Co roku uczniowie i absolwenci szkoły podchodzą do egzaminu z języka polskiego, zwanego World Language Comprehensive Exam i zdają ze świetnymi rezultatami.
Szkoła pielęgnuje długoletnie szkolne tradycje, takie jak: coroczna Parada Pułaskiego, coroczne szkolne Jasełka, oraz Akademia 3 Maja. W ramach zajęć pozalekcyjnych, szkoła prowadzi chór szkolny, który kiedyś założył długoletni dyrektor szkoły Janusz Grabarz we współpracy z Bogdanem Czerwonka. W tym roku szkolny chór prowadziła dr Barbara Miluk-Kolasa, która przygotowała uczniów do występu w Carnegie Hall w styczniu, w Polish American Museum w lutym i na Akademii 3 Maja w Polskim Domu Narodowym.
Szkoła ma również świetną współpracę z Parafią Św. Jacka. Szkolna społeczność miała również możliwość poznać rodzinę patrona – Panią Coleen Jan Paderewski, która do tej pory pielęgnuje pamięć o naszym wielkim polskim bohaterze. W roku 2019 szkolna społeczność miała możliwość maszerować z Panią Paderewską na Paradzie Pułaskiego i do dziś dyrekcja szkoły, pozostaje w kontakcie z rodziną Patrona.
W tym roku Jubilatka była gospodarzem 7 edycji Festiwalu Szkół Polonijnych. W tym wydarzeniu, zorganizowanym przez CPSD, wzięło udział 20 polonijnych szkół. Dyrektor szkoły również zwróciła uwagę na innowacyjne materiały i narzędzia pracy w szkole, takie jak tablica multimedialna, najnowsze darmowe podręczniki z Polski, oraz dofinansowanie na działalność szkoły, pomocy Instytutu Rozwoju Języka Polskiego w Polsce i dzięki staraniom Centrali Polskich Szkół Polonijnych, do której szkoła od lat należy.
Kadra Pedagogiczna na tle jubileuszowej ścianki. Od lewej: Anna Pogorzelska, Edyta Kwiatkowska, Agata Strzelichowski (dyrektor szkoły), Darek Rydzewski, Urszula Pinto, Jolanta Witczak, Daria Mularczuk, Milena Strzeszewska
W szczególności, dyrektor szkoły podziękowała za otrzymane dofinansowanie od Skarbu Państwa RP, udzielone przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, na Jubileuszową uroczystość w ramach funduszu polonijnego „Szkolnictwo polskie za granicą”.
W kolejności programowej zabrał głos wicekonsul Krzysztof Plaski, który przekazał na ręce dyrektor szkoły oficjalny List Gratulacyjny od Konsulatu RP w Nowym Jorku, pogratulował całej szkolnej społeczności i Polonii zamieszkałej na L.I. osiągnięcia tak wspaniałych sukcesów w USA. Bożena Kuźma – prezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove – ze wzruszeniem wspomniała początki działalności tej instytucji i wspólną radość ze spotkań. Inwokację wygłosił pastor Daniel Nash – administrator Parafii, przy której mieści się szkoła.
Następnie wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających – Renata Jujka – wyróżniła dyplomami CPSD obecną administrację i kadrę pedagogiczną szkoły.
Wyróżnienia otrzymali:
Agata Strzelichowski – dyrektor szkoły,
Anna Pogorzelska – dyrektor finansowy,
Edyta Kwiatkowska – zastępca dyrektora i nauczycielka kl. 1,
Ewa Orłowska i Jolanta Witczak – nauczycielki najmłodszej grupy (przedszkole i zerówka),
Urszula Pinto – nauczycielka kl. 2,
Grażyna Grabowska-Jagiełło – nauczycielka kl. 4,
Milena Strzeszewska – nauczycielka kl. 6,
Daria Mularczuk – nauczycielka kl. 8,
Darek Rydzewski – nauczyciel zajęć „Polski Jako Język Obcy”.
Podziękowania, dyplomy uznania i kryształowe statuetki ufundowane przez szkołę otrzymali wszyscy byli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy, którzy w ostatnim 30-leciu pracowali w szkole, a także rodzicie – woluntariusze, którzy systematycznie przez wiele lat pomagali w utrzymaniu i rozwoju szkoły.
Program artystyczny rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Hymnów Państwowych Polski i Stanów Zjednoczonych, przy wokalnym wsparciu znakomitego zespołu „Wianuszek”, który w dalszej części zaprezentował tańce Krakowiak, Polka i Suita tańców lubelskich. Adam Góra – członek zespołu „Wianuszek” – wzbogacił program ciekawym wykonaniem na fortepianie „Menuet G-dur”, kompozycji patrona szkoły Ignacego Paderewskiego. Dalszą, znakomitą oprawę muzyczno-wokalną wieczoru przygotował znany muzyk Robert Bieleń – DJ Robert, wieloletni przyjaciel szkoły. Na dzieci, które uczestniczyły w jubileuszowej zabawie, czekało dużo atrakcji – szczególnie podczas oficjalnych przemówień: malowanie twarzy, prace artystyczne prowadzone przez procesjonalnych animatorów, te zabawy zapewniły dużo uśmiechu i radości najmłodszym uczestnikom.
Zdjęcie zbiorowe – szkolna społeczność (kadra pedagogiczna, uczniowie i rodzice) oraz zaproszeni goście
Pyszny obiad z przystawkami był świetnym przerywnikiem przed słodkościami i oryginalnym jubileuszowym biało-czerwonym torem. Rozmowy, tańce, hulanki, swawole trwały do późnych godzin w pięknie udekorowanej sali bankietowej w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove. Przy fotograficznej ściance, wysłanej różami i balonami gromadzili się goście do wspólnych fotografii, a dodatkowo ten wyjątkowy wieczór uwiecznił na fotografiach renomowany fotografik Krzysztof Ruszczyk z firmy Krys Photo.
Wspaniałą pamiątką wieczoru była również wydana na okoliczność Jubileuszu Książka Pamiątkowa dla wszystkich gości. Książka stanowiła obszerny i elegancki album z życzeniami i wpisami od przyjaciół, historycznymi zdjęciami, które ukazywały zaangażowanie szkolnej społeczności PSD im. I. Paderewskiego w Glen Head i Polonii na Long Island, w promocji polskiej kultury i tradycji w Stanach Zjednoczonych.
STO LAT, STO LAT DROGA JUBILATKO!
Autor tekstu: Elżbieta Popławska
Autor zdjęć: KrysPhoto
Nowy Dziennik
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: dziennik.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.