21 czerwca 2025 roku w Memoriale gen. Stanisława Maczka w Bredzie odbyła się wyjątkowa uroczystość – Polska Szkoła w Bredzie i Roosendaal oficjalnie otrzymała imię 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Wydarzenie odbyło się pod symbolicznym hasłem: „Mosty pokoleń – Generatiebruggen”.
Dzień rozpoczął się uroczystym zakończeniem roku szkolnego w Bredzie. Uczniowie odebrali świadectwa, dyplomy oraz drobne upominki z rąk nauczycieli, pani konsul generalnej Katarzyny Smoter i prezes Forum Polskich Szkół w Holandii Agnieszki Lonskiej.
Po oficjalnym zakończeniu zajęć dzieci odbyły ostatnią próbę przed występami w Memoriale, a dorośli – w tym goście honorowi – zwiedzili budynek szkoły, mieszczący się w International School Breda. Szkołę pokazał gościom sama dyrektor szkoły ISB, Vibeke Asbjornsen.
Około południa cała społeczność szkolna, wraz z zaproszonymi gośćmi, udała się do Memoriału Generała Maczka, by wziąć udział w głównej części wydarzenia. Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości, w tym:
Dzieci ze szkoły wystąpiły we wzruszającym programie artystycznym oraz złożyły uroczyste ślubowanie. Mary Jaworski podzieliła się historią szkoły i jej początkami, sięgającymi 1997 roku.
Kulminacyjnym momentem było oficjalne nadanie szkole imienia 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po krótkim przemówieniu wiceburmistrza miasta Jeroena Brruijns symboliczny znak pancerniaków przekazali harcerze z Bredy, przyjmując szkołę do swojej “rodziny”. Dzieci, Janek i Madzia wyczarowały flagę z nowym logo szkoły. Wspólnie odśpiewano hymny Polski i Holandii, przy akompaniamencie pianisty Mosa Mosqueiry – wolontariusza Memoriału.
Ceremonię prowadziła Barbara Trybek – koordynatorka szkoły w Bredzie.
W trakcie uroczystości były niespodzianki: prezes FPSN wręczyła nagrody literackie laureatom konkursu: Oliwierowi Walczakowi ze szkoły w Bredzie i Mai Kopiasz ze szkoły w Roosendaal. Wyróżniono również nauczycielki – Barbarę Trybek i Małgorzatę Lubbers-Dąbrowską – za ich zaangażowanie w konkurs i nadesłane bajki w kategorii dla nauczycieli.
Na zakończenie części oficjalnej uroczyście pożegnano panią konsul Katarzynę Smoter, kończącą swoją misję w Holandii. Otrzymała symboliczne podziękowanie i medal w dowód wdzięczności za duże zaangażowanie i wsparcie działalności szkół polonijnych.
Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili wszystkich gości na rodzinny piknik pełen atrakcji. Były zabawy dla dzieci, dmuchańce, budowanie „mostów pokoleń” z klocków LEGO, stoiska z domowymi wypiekami i polskimi przysmakami, pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Breda 1944” oraz bazarek wspierający akcję „Paczka dla Bohatera”.
W organizację wydarzenia zaangażowani byli liczni wolontariusze, w tym sztab WOŚP Breda/Roosendaal pod przewodnictwem Katarzyny Majchrowicz, działający pod patronatem szkoły.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego dnia!
To był radosny dzień, pełen wzruszeń, wspomnień i refleksji – ale przede wszystkim był to czas spotkań i budowania mostów: Polaków z Holendrami, przeszłości z teraźniejszością, języka polskiego z niderlandzkim. Towarzyszyła nam atmosfera serdeczności, współpracy i przyjaźni, która łączy pokolenia i kultury.
Polska Szkoła w Bredzie i Roosendaal serdecznie dziękuje za współpracę i wsparcie Fundacji Serce Polski – szczególnie Bożenie Rijnbout-Sawickiej, a także Memoriałowi Generała Maczka oraz Janowi Mucharowskiemu za udostępnienie miejsca na to wydarzenie i zaprasza na następne spotkania i zajęcia już po wakacjach.
Polska Szkoła w Bredzie i Roosendaal zaprasza na zajęcia po wakacjach!
Zajęcia odbywają się w budynku International School Breda, Mozartlaan 35 w Bredzie w soboty w godz. 10.00-13.00
Oferujemy lekcje języka i kultury polskiej dla dzieci i młodzieży oraz kursy języka polskiego i niderlandzkiego dla dorosłych.
Więcej zdjęć i relacja z wydarzenia dostępne są na naszym Facebooku i Instagramie.
Prezentację z uroczystości można obejrzeć ponownie – link znajduje się na stronie szkoły www.psbreda.nl
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: pl.communications-unlimited.nl/
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.