Antonina Ciosek z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie wygrała IX Olimpiadę Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą. Drugie miejsce zajęła Marcelina Duszar z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie, a trzecie Ádám Bisztrai ze Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie Polski w Budapeszcie. Wyniki finału IX Olimpiady zostały uroczyście ogłoszone 9 lipca 2025 r. w Senacie.
Dyplomy, zaświadczenia i nagrody finalistom Olimpiady i pozostałym laureatom oraz nauczycielom olimpijczyków wręczyli marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Lilia Luboniewicz oraz przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady dr. hab. Andrzej Korytko, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła się do uczestników Olimpiady, mówiąc, iż ma ona ogromne znaczenie, ponieważ mobilizuje do zdobywania wiedzy o historii kraju swoich przodków. Podkreśliła, że w obecnych wyjątkowych czasach ta wiedza jest symboliczna, jako że dotyczy naszych bohaterów, którzy poświęcili całe życie walce o wolność i niepodległość Polski. Marszałek Senatu wyraziła nadzieję, że z roku na rok coraz więcej uczniów będzie brało udział w Olimpiadzie, a niektórzy z nich może będą chcieli studiować w Polsce, a może w niej osiąść. Dziękując olimpijczykom za ich udział, Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała: „Jesteście naszymi bardzo dobrymi ambasadorami polskości na całym świecie”.
Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Lilia Luboniewicz dodała, że olimpiada jest przykładem, jak fundacja realizuje swoją misję. Mówiła, że chce budować więź młodzieży z macierzą poprzez edukację w języku polskim, zachęca młodzież do zgłębiania wiedzy o kraju przodków, aby była z niego dumna. Prof. Andrzej Korytko pochwalił jako juror coraz wyższy poziom olimpiady oraz wspaniała pracę nauczycieli przygotowujących młodych ludzi.
Laureaci olimpiady złożyli na ręce marszałek kwiaty oraz podziękowania za senacki wkład w przygotowanie tego wydarzenia.
Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą to coroczny trzyetapowy konkurs historyczny skierowany do młodzieży polskiego pochodzenia mieszkającej i uczącej się poza granicami Polski. Jest ona organizowana z inicjatywy Fundacji „Wolność i Demokracja”, od dziewięciu lat realizowanej wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym. IX edycja olimpiady została zainaugurowana 15 grudnia 2024 r. online i była poświęcona postaciom wybitnych Polaków, patronów 2024 roku oraz postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Do I etapu zgłosiło się 233 uczniów, do II etapu zakwalifikowano 101 uczniów, zaś do III etapu Olimpiady Historii Polski – 22 osoby z 10 krajów: Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Bośni i Hercegowiny. Genezą projektu jest chęć wykorzystania sieci placówek nauczających języka polskiego za granicą do wzbogacania programu o elementy dotyczące historii Polski, literatury i sztuki. Celem długofalowym jest stworzenie systemu wspierającego zainteresowanie uczniów własną tożsamością narodową poprzez naukę historii Polski, budowanie świadomości historycznej wśród dzieci i młodzieży, wzmacniające ich potencjał do tworzenia dobrego wizerunku Polski.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Senat RP / fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.