9 lipca 1917 r., w odpowiedzi na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na „wierne braterstwo broni z Niemcami i Austro-Węgrami”. Wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. kryzys przysięgowy.
Józef Piłsudski podjął decyzję o całkowitym zerwaniu dotychczasowego taktycznego sojuszu z Austro-Węgrami i Niemcami. Jako bezpośredni pretekst posłużyć miała odmowa złożenia przysięgi na „wierne braterstwo broni z Niemcami i Austrią”. Decyzji Piłsudskiego podporządkowały się w całości oddziały wywodzące się z I Brygady oraz częściowo z III Brygady Legionów, łącznie ponad 4000 osób. Większość legionistów II Brygady złożyło przysięgę; oddział przemianowano na Polski Korpus Posiłkowy.
Solidaryzujących się z nimi polskich żołnierzy służących w armii austro-węgierskiej wysłano na niezwykle ciężki front włoski. Represje dotknęły również członków Polskiej Organizacji Wojskowej z Piłsudskim i Sosnkowskim na czele, których aresztowano 22 lipca 1917 r. Pierwszego od razu osadzono w Magdeburgu, drugi trafił tam w sierpniu następnego roku. Mimo tak poważnych strat - legiony zostały całkowicie rozbite, podobnie jak POW - udało się osiągnąć moralne zwycięstwo, ukazując Polaków przed całym światem jako ofiary Niemiec i Austro-Węgier, co w niedalekiej przyszłości zaowocowało zaliczeniem Polski w poczet zwycięskich państw ententy.
Zachęcamy do zapoznania się szczegółowo z tamtymi zdarzeniami w dziale historia-kultura PAI
Kryzys przysięgowy 1917 w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.