Kongres Polonii Amerykańskiej to niezwykle ważna organizacja, która ponad 80 lat działa na rzecz Polonii w wielu stanach USA. O tym, jak działa w stanie New Jersey, można było dowiedzieć się podczas zebrania sprawozdawczego, które odbyło się w niedzielę, 22 czerwca 2025 roku, w Newarku, NJ.
Członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej – Wydział New Jersey, którzy przybyli na zebranie, najpierw uczestniczyli w mszy świętej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Newarku (146 Irvine Turner Boulevard), którą celebrował proboszcz Tomasz Koszałka wraz z księżmi Jordanem Myśliwcem i Bogumiłem Chruścielem. Po mszy i procesji, udali się do budynku przy kościele, gdzie odbyło się zebranie zgodnie z obowiązującymi zasadami. W zebraniu uczestniczyło 10 osób.
Członkowie zarządu zaprezentowali raporty dotyczące działalności oraz finansów KPA. Jadwiga Kopala, skarbnik zarządu, przedstawiła raport o składkach członkowskich i stanie finansowym wydziału. Sytuacja nie jest zła, jak zawsze nie ma żadnych długów. Niewielkie zasoby na koncie pozwalają na prowadzenie normalnej działalności.
Sekretarz Tomasz Wojas w swoim raporcie podkreślił, że zarząd czyni duże wysiłki, aby pozyskać nowych członków. W tym roku członkami zostały dwie osoby: Arthur Walczak i Patricia Kołodziejek, która mieszka w stanie Massachusetts.
Trochę czasu poświęcono omówieniu obecnej sytuacji politycznej zarówno w USA, jak i w Polsce, a także sytuacji wewnątrz KPA, zarówno we władzach centralnych, jak i w jej 19 wydziałach stanowych. Okazuje się, że niezwykle aktywny jest wydział w Arizonie, który ma dużą liczbę członków, zwłaszcza młodzieży.
Prezes Andrzej Burghardt przypomniał o wielkim sukcesie, jaki Polonia osiągnęła dzięki współpracy z wieloma organizacjami amerykańskimi, jakim było zniesienie klauzuli WEP! Ustawa Social Security Fairness Act (H.R. 82) uchyliła przepisy zwane Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO). Prezydent Joe Biden podpisał ustawę 5 stycznia 2025 roku i tego dnia weszła ona w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku. Po wielu latach starań wyborcy wymogli na Kongresie zniesienie tych dwóch niesprawiedliwych klauzul. Dzięki temu Social Security Administration już nie może odbierać imigrantom części ciężko wypracowanych emerytur. Niektóre polonijne organizacje od lat pracowały ciężko nad zniesieniem WEP. Należy tu przede wszystkim wymienić Polish American Strategic Initiative (PASI) pod przewodnictwem Edwarda Jeśmiana. Należało wywierać naciski na polityków w Waszyngtonie, żeby stali się sponsorami propozycji ustawy. Wolontariusze PASI opracowywali petycje, instruowali jak, gdzie i komu je słać. No i przyniosło to sukces. Przyczynił się do tego również Kongres Polonii Amerykańskiej.
Andrzej Burghardt – prezes Wydziału New Jersey Kongresu Polonii Amerykańskiej
W swoim raporcie prezes zarządu Andrzej Burghardt podkreślił, że w minionym roku delegacje wydziału brały udział w wielu uroczystościach i wydarzeniach patriotycznych, jak chociażby: w spotkaniu upamiętniającym zbrodnię katyńską przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ; w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na ratuszu w Jersey City i w Hackensack oraz w ceremonii odsłonięcia Pomnika Wolności i Solidarności w Doylestown w stanie Pensylwania (pomnik został odsłonięty we wrześniu 2024 roku; inicjatorem budowy pomnika jest były działacz Solidarności Janusz Kudełko). Czynione są też starania, aby broszury i pakiety informacyjne o Polsce i organizacjach polonijnych w USA (po polsku i angielsku) trafiały do amerykańskich polityków i do polskich szkół. Podkreślił, co należy usprawnić i ulepszyć. W działaniach tych znalazły się między innymi: praca nad przyciąganiem młodzieży polonijnej do KPA i innych patriotycznych organizacji, usprawnienie akcji lobbingowych i zapewnienie szerokiego w nich udziału rodaków, poprawienie współpracy z amerykańskimi kongresmenami i senatorami oraz ulepszenie portalu internetowego. Na pewno wzmocni to polityczne znaczeni Polonii.
– Musimy myśleć o zdobywaniu nowych członków, zwłaszcza młodszego pokolenia – podkreślił prezes. – Nasza baza członkowska topnieje w zastraszającym tempie i tylko częściowo można to wyjaśnić przemijaniem czasu i zmianą pokoleń, może bardziej – słabą edukacją polonijnej młodzieży i utratą zrozumienia dla konieczności dalszych wysiłków dla utrzymania Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Burghardt.
Po ogłoszeniu raportu oficjalnie oświadczył, że pełni swoją funkcję już czwartą kadencję i… szuka swojego następcy.
W trakcie zebrania miało miejsce intrygujące i nieplanowane wcześniej wydarzenie. Otóż w tym samym czasie w sąsiedniej sali odbywało się spotkanie członków Gniazda Sokołów Numer 17, działającego przy parafii Świętego Stanisław Biskupa i Męczennika w Newarku. W tym roku Gniazdo to świętuje 125. rocznicę nieprzerwanej działalności. Po zakończeniu obrad jego członkowie weszli do sali, w której trwało zebranie KPA. Oświadczyli, że od dzisiaj chcą być również członkami Kongresu Polonii Amerykańskiej. Zapozowali też do wspólnych zdjęć z członkami KPA.
Zebranie zakończyło się ważnymi decyzjami. Artur Kowalski został wybrany na dyrektora krajowego KPA. Należy podkreślić, że naczelną władzą Kongresu Polonii Amerykańskiej jest Krajowa Rada Dyrektorów, która spotyka się raz w roku (za czasów prezesa Moskala spotkania odbywały się dwa razy w roku). Wydział New Jersey w Krajowej Radzie Dyrektorów reprezentują również Ludwik Wnękowicz – prezes honorowy Wydziału New Jersey i John Czop. Dyrektorzy krajowi wybierani są przez swoje wydziały stanowe. Biuro KPA w Waszyngtonie prowadzi działalność lobbingową, w ramach której komisje stałe zajmują się sprawami polskimi, sprawami amerykańskimi (American Agenda), antypolonizmem, a także organizacją patriotycznych uroczystości w październiku – Miesiącu Dziedzictwa Polskiego.
Potem Jadwiga „Heidi” Kopala, która została wybrana Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2020 (wtedy Parada nie odbyła się z powodu pandemii Covid, dlatego pani Jadwiga poprowadziła Paradę Pułaskiego 5 Aleją na Manhattanie w pierwszą niedzielę października w 2021 roku) złożyła propozycję, aby Wydział New Jersey KPA wybrał swojego Marszałka, który poprowadzi członków KPA w tym roku 5 Aleją. Propozycja została przyjęta i Marszałkiem Parady Pułaskiego KPA NJ 2025 został wybrany wiceprezes zarządu Teofil Głębocki. W ten sposób uhonorowano długoletniego członka i oddanego działacza organizacji. Tak więc po raz pierwszy w historii członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey pomaszerują 5 Aleją ze swoim Marszałkiem na czele.
Ustalono również, że zebranie sprawozdawczo-wyborcze (odbywają się co dwa lata) odbędzie się w tym samym miejscu 19 kwietnia 2026 roku.
Kongres Polonii Amerykańskiej jest organizacją działającą już ponad 81 lat. Jej członkami są osoby prywatne, towarzystwa ubezpieczeniowe, organizacje oświatowe, kombatanckie, religijne, kulturalne, społeczne, biznesowe i polityczne. Powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości i suwerenności Polski spowodowane umową jałtańską w 1944 roku. 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje spotkało się w Buffalo, w stanie Nowy Jork. Obradowali w dniach 28 maja – 1 czerwca 1944 roku. Właśnie wtedy zadecydowali o utworzeniu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Celem organizacji było przede wszystkim wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności. Pierwszym prezesem został wybrany Karol (Charles) Rozmarek. Jego następcą był Alojzy Mazewski, który pełnił tę funkcję w latach 1968-1988. W roku 1988 prezesem został wybrany Edward Moskal, który sprawował tę funkcję do końca życia. Aktualnie prezesem KPA jest Frank J. Spula, który został wybrany w roku 2005.
Wspólne zdjęcia członków KPA NJ oraz Gniazda Sokołów nr 17 (Polish Falcons of America Nest 17) w Newarku
Naczelną ideą członków KPA od początku jest „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dlatego KPA stara się informować amerykańskich polityków na szczeblu stanowym i federalnym o polskich sprawach. Promuje dialog na tle kulturowym, politycznym oraz religijnym z pozostałymi grupami etnicznymi i rasowymi Stanów Zjednoczonych. Stara się też zacieśniać kontakty pomiędzy amerykańskimi i polskimi przywódcami rządowymi, liderami z dziedziny edukacji, opieki zdrowotnej oraz biznesu w celu wspierania dalszych przemian Polski ku demokracji i gospodarce rynkowej. Wspomaga edukacyjne oraz kulturalne inicjatywy społeczności amerykańskiej Polonii, pomagające młodym ludziom w zdobywaniu wyższego wykształcenia, nauce języka polskiego oraz zdobywaniu wiedzy na temat polskiej kultury i historii. Przeciwstawia się wypaczaniu polskiej historii i propagandzie skierowanej przeciwko Polakom (m.in. gruboskórnym „polskim” dowcipom).
Zebranie potwierdziło, że członkowie KPA wciąż mają w sercach Polskę i Polonię w USA i starają się jak najlepiej służyć rodakom. Warto więc być blisko tej ważnej dla Polonii organizacji i ją wspierać. Osoby, które chciałyby wesprzeć KPA w jego działalności, uzyskać konkretną informację lub zostać członkiem, mogą się kontaktować pod adresem:
Polish American Congress – New Jersey Division
177 Broadway
CLARK, NJ 07066-1899
tel. 201-220-4111
www.pacnjdiv.org
email: andrzej.burghardt@pacnjdiv.org
Tekst i zdjęcia: Janusz M. Szlechta
Nowy Dziennik
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: dziennik.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.