8 lipca 2025 r. na zamku w Dubnie z inicjatywy Jarosława Kowalczuka, Prezesa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. T. O. Sosnowskiego odbyło się spotkanie historyków i naukowców dotyczące upamiętnienia 105 rocznicy wspólnej walki Wojska Polskiego i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej z bolszewikami w 1920 roku.
Na cmentarzu w Dubnie zapalono znicze i odmówiono modlitwę przy mogile polskich żołnierzy poległych w 1920 roku w walce z bolszewikami.
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku reprezentował konsul Marek Wojciechowski.
W tym roku obchodzimy 105. rocznicę wspólnej walki Wojska Polskiego i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej przeciwko bolszewikom w 1920 roku. Chodzi o sojusz polsko-ukraiński, który zaowocował wyprawą kijowską i wspólną walką z Armią Czerwoną.
Wyprawa kijowska, rozpoczęta 25 kwietnia 1920 roku, była wspólną operacją polsko-ukraińską. Jej celem było rozbicie Armii Czerwonej i ustanowienie niepodległej Ukrainy, związanej sojuszem z Polską. Ofensywa ta była kulminacją napięć i konfliktów, które narastały od początku 1919 roku.
Współpraca polsko-ukraińska w 1920 roku była wynikiem porozumienia zawartego między Józefem Piłsudskim a Symonem Petlurą. Wojsko Polskie, wspierane przez oddziały URL, odniosło sukces, zdobywając Kijów. Jednak sytuacja uległa zmianie, gdy bolszewicy przeszli do kontrofensywy.
Bitwa Warszawska, stoczona w sierpniu 1920 roku, była kluczowym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo Polski w tej bitwie, często określane jako "cud nad Wisłą", odwróciło losy wojny i ostatecznie doprowadziło do podpisania traktatu ryskiego w 1921 roku.
Obchody rocznicy tej sojuszniczej walki przypominają o ważnym epizodzie w historii Polski i Ukrainy, ukazując zarówno potencjał współpracy, jak i trudności związane z realizacją wspólnych celów politycznych i militarnych.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Konsulat Generalny RP w Łucku
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.