W dniu 24 lutego odbyło się jubileuszowe, bo pięćdziesiąte Święto Sportowe w Albion.
Na początek trochę historii jak to dawniej było
Pierwszy polski festiwal sportowy odbył się na prywatnej posiadłości w Wallan 1 grudnia 1963 roku. Była to skromna impreza, w której wzięło udział około 150 zawodników i zebrał się niewielki tłum widzów. Warunki były raczej prymitywne i nie było ustalonych pól do gry w piłkę nożną i siatkówkę, które były głównymi wydarzeniami.
Drugi Festiwal odbył się na terenie Polonia Soccer Club w Essendon w dniu 6 grudnia 1964 roku. Jednak słaba pogoda i niewygodna lokalizacja były przyczyną braku sukcesu.
Trzeci festiwal został przełożony na luty 1967 r., Kiedy to w Chribnside Park w Werribee znaleziono odpowiednie miejsce. Od tego czasu liczba zawodników wzrastała corocznie, ostatecznie przekraczając 400, a liczba widzów wzrosła do prawie 3000. Wydarzenia drużynowe w piłce nożnej i koszykówce zaczęły przyciągać zespoły międzypaństwowe i przy jednej okazji (rok 1970) wzięła udział drużyna siatkarska z Nowej Zelandii. Cherniside Park był miejscem festiwali sportowych przez kolejne dziewięć lat, aż do 12-go Święta Sportowego kiedy to został przeniesiony do Lara w pobliżu Geelong – było w lutym 1976 roku. Festiwal w Larze stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu społecznym dla polskiej społeczności w Wiktorii. Ciągle przyciągał dużą liczbę zawodników i widzów.
Od 1989 roku Festiwale zaczęły odbywać się w Polskim Centrum Sportu i Rekreacji w Albion.
Obecnie rozgrywane są następujące zawody: piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka i imprezy kryte, takie jak tenis stołowy, bilard, szachy, rzutki i tysiąc. Tradycyjnie festiwal organizowany jest w ostatni weekend lutego (sobota i niedziela), ale oficjalne otwarcie odbywa się w niedzielę rano.
Przez lata oficjalnymi gośćmi Festiwalu Sportowego byli: Premierzy, ministrowie rządu wiktoriańskiego, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządu lokalnego. Od upadku komunizmu polscy przedstawiciele dyplomatyczni i konsularni byli zapraszani i brali udział w oficjalnych otwarciach festiwali.
Tegoroczne obchody Święta Sportowego
W tegorocznym Święcie sportowym oficjalni goście to: pełniąca obowiązki Konsula Generalnego w Sydney Pani Irena Juszczyk, reprezentująca Ministra Sportu Natalie Suleyman MP, Zastępca Mera Brimbank Sam Davies, Cr Victoria Borg and Cr Kim Thien Troung, Honorowy Konsul Generalny RP w Melbourne Zbigniew Łuk-Kozika, Prezeska Rady Naczelnej Małgorzata Kwiatkowska. Gospodarzami imprezy byli Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Marian Pawlik OAM oraz Prezes Klubu Albion Dr Marek Kijek.
Główna uroczystość oficjalna odbyła się zaraz po Mszy Świętej, którą odprawił Ksiądz Ludwik Ryba.
Przemawiali kolejno Przewodniczący tegorocznego Święta Sportowego Adam Drahan, a następnie Prezes Federacji Pan Marian Pawlik, który powitał gości.
Spośród grona oficjalnych gości, pierwsza zabrała głos Pani Konsul.
Następnie przemówiły Prezes Rady Naczelnej i przedstawicielka mera Brimbank Cr Victoria Borg.
Na zakończenie zabrała głos przedstawicielka Ministra Sportu rządu stanowego Pani Natalie Suleyman MP, która wspólnie z Panią Konsul RP Ireną Juszczyk otworzyły oficjalnie 50. Święto Sportowe.
Potem były występy małego i średniego Poloneza, które zostały nagrodzone dużymi brawami.
Na koniec oficjalnego rozpoczęcia imprezy gościom, gospodarzom i tancerzom Poloneza zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Kilka minut po godz. 11.00, kiedy to rozpoczął się Bieg Niepodległości na 1918 metrów. Był to pierwszy taki bieg, a jego inaugurację poprowadzili Prezeska Rady Naczelnej i Prezes Federacji.
W Biegu Niepodległości wzięło udział tylko albo aż 8 uczestników. Wygrał Tomek Peackok, któremu składamy wielkie gratulacje. Dekoracja uczestników biegu odbyła się o godz. 12.00.
W dalszej części Święta Sportu rozegrano mecze piłkarskie i siatkarskie oraz konkurencje lekkoatletyczne i bilardowe. Wyniki z wszystkich konkurencji zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu Tygodnika Polskiego.
Zwycięzcom gratulujemy wspaniałych wyników, zaś Organizatorom – zorganizowania udanej imprezy. Już teraz serdecznie zapraszamy na 51-te Święto Sportowe, które odbędzie się za rok, w ostatnią niedzielę lutego.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: PORTAL POLONII W WIKTORII
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.