Polska
 2019-06-28 Premiera filmu „Niezwyciężeni. Czas próby” IPN

Niepodległość łatwo było ogłosić, sztuką było ją utrzymać. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej animacja „Niezwyciężeni. Czas próby”, opowiada o budowie II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918–1939. Jest to prequel filmu, który można było zobaczyć w 2017 r.

„Niezwyciężeni. Czas próby” jest opowieścią o niezłomnej walce, poświęceniu, nadziei i marzeniach. Twórcy filmu pokazują wysiłek pokolenia Polaków, którzy niezłomnie walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w czasie pokoju ogromnym nakładem pracy budowali wolną ojczyznę, często odnosząc przy tym sukcesy na skalę światową. Film stara się przekazać, że Polska przed wybuchem II wojny światowej była prężnie rozwijającym się państwem gotowym stawić czoła największym wyzwaniom historii.Pomysłodawcą filmu jest Instytut Pamięci Narodowej. – Druga część „Niezwyciężonych” wpisuje się w projekt Biura Edukacji Narodowej pokazania najważniejszych epizodów historii Polski w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia i odbiorcy zagranicznego – mówi Adam Hlebowicz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. – Wydarzenia pokazane w naszej animacji rozgrywają się w okresie 1918–1939, a więc poprzedzają te, ukazane w filmie z 2017 r. Są jednak elementy łączące te dwie części zarówno merytorycznie, jak artystycznie, ale niech to będzie niespodzianką dla naszych widzów – dodaje.

– Druga część „Niezwyciężonych” operuje tym samym stylem plastycznym co pierwszy film, ale rozgrywa się na innych emocjach – pozytywnych i ciepłych. Bohaterowie filmu przechodzą przez kolejne wydarzenia, walcząc, decydując w wyborach i projektując przyszłość odrodzonej Polski. Wychodzimy poza aspekty militarne, by ukazać zwykłe życie naszych bohaterów – mówi Krzysztof Noworyta, autor scenariusza i producent filmu ze studia Tengent.

– W filmie chcieliśmy pokazać złożoność i dynamikę okresu 1918–1939. Dziś nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim wysiłkiem było odzyskanie niepodległości, a jak jeszcze większym jej utrzymanie i budowanie niepodległego państwa po ponad 100-letniej, wyniszczającej polityce zaborców. Film ma pokazać wysiłek całego pokolenia pracującego dla Niepodległej. W animacji znajdą się również postaci znane z podręczników historii. W filmie ukazujemy wielowymiarowość tych działań. Każda scena i kadr jest gotowym materiałem edukacyjnym pełnym symboli, odniesień i znaczeń, zachęcamy do samodzielnego zgłębiania tej historii – mówi Rafał Pękała, autor scenariusza i koordynator projektu z Instytutu Pamięci Narodowej.

Prace nad filmem trwały 6 miesięcy i realizowane były przez 50-osobowy zespół grafików kierowanych przez Juranda Szelę z Juice. Narratorem wersji polskiej jest znany widzom z części pierwszej Mirosław Zbrojewicz, a wersji angielskiej – kanadyjski lektor filmowy Peter Jaycock.

– „Niezwyciężeni” to polski brand popkulturowy, który używa uniwersalnego języka animacji i dzięki temu łatwo dociera do masowej widowni. Wizualna atrakcyjność i wciągająca narracja sprawia, że opowiadamy o naszej historii w komunikatywny i świeży sposób. Celowo budujemy ciągłość między oboma filmami i mam nadzieję, że to nie koniec tej historii – dodaje Marcin Kobylecki, szef studia Tengent.

Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat, za pośrednictwem filmów animowanych, pokazuje i wyjaśnia złożoność polskiej historii, również obcokrajowcom. Do znanych produkcji IPN należą: „Niezwyciężeni” (2017), „Gra o Niepodległą” (2018) i wiele innych. Najnowszy film „Niezwyciężeni. Czas próby” wpisuje się w spójny przekaz kreowany przez IPN w ramach działań edukacyjnych Biura Edukacji Narodowej.

Film dostępny jest na kanałach społecznościowych IPN facebook i youtube, przygotowane zostały również napisy w 7 wersjach językowych: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, hebrajskiej, chińskiej, rosyjskiej i niemieckiej.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: IPNPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.KULTURA - TRADYCJA


facebook