SWP

   Polska
 2019-07-15 ZAKOŃCZENIE 31. MIĘDZYNARODOWEJ PARAFIADY

W Warszawie 12 lipca 2019 r. odbyła się gala zakończenia 31. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Senator Jan Żaryn w imieniu marszałka Senatu odczytał list skierowany do uczestników, wolontariuszy i organizatorów, a także wręczał nagrody zwycięzcom Parafiady.

„Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom i wszystkim zwycięskim zespołom. Niech ten Parafiadowy duch pozostanie w Waszych sercach na co dzień. Niech w życiu każdego z Was nie tylko raz do roku, w czasie Parafiadowych zmagań, w czasie igrzysk i obozów, ale każdego dnia będzie czas i miejsce na Parafiadową triadę i niech zasada fair play będzie znakiem rozpoznawczym każdej Waszej aktywności” – napisał w liście Stanisław Karczewski. Marszałek podkreślił, że także „dzięki Parafiadzie młodzież polska z zagranicy ma okazję do nawiązywania kontaktów, które z czasem być może przerodzą się w przyjaźnie, z młodzieżą z Polski. Z pewnością w trakcie pobytu tutaj odkrywacie, jak wiele Was łączy. Połączyła Was nie tylko zabawa czy współzawodnictwo w dyscyplinach sportowych i artystycznych. Połączyło Was coś o wiele ważniejszego: zjednoczyliście Wasze serca i umysły w modlitwie o pokój na świecie, co w związku z rosnącą liczbą dramatycznych wydarzeń staje się ogromnym wyzwaniem naszych czasów”.

„W imieniu własnym i wszystkich senatorów chcę Państwa zapewnić, że bardzo doceniamy ogrom Państwa pracy, dzięki której z roku na rok coraz więcej młodych ludzi otrzymuje wspaniały dar formacji w duchu Parafiady, a także możliwość odwiedzenia Ojczyzny swoich przodków, spotkania z rówieśnikami z Polski” – tak marszałek podziękował organizatorom w liście. "Dlatego cieszymy się, że Senat RP ma swój skromny udział w tym dziele, udzielając wsparcia na miarę swoich możliwości"- dodał marszałek Karczewski.

W tegorocznej parafiadzie wzięło udział ok. 1500 młodych ludzi z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Niemiec. W dniach 7-12 lipca rywalizowali oni w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. W ramach parafiady odbyły się także warsztaty oraz konkursy: wiedzy, plastyczne i wokalne, a także przeglądy teatralne. Młodzież zwiedzała także muzea i miejsca związane z historią Warszawy.

Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody zwycięzcom zawodów sportowych oraz puchary dla najwszechstronniejszych reprezentacji – krajowej i polonijnej. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i teatralne.

Twórcą idei parafiady był ojciec Józef Joniec z zakonu pijarów, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Jej program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: zdjęcia: M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu
Senat RPW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ