SWP

   Włochy

 2019-07-18 75. ROCZNICA WYZWOLENIA LORETO I ANKONY

Uroczystościami na Cmentarzu Wojennym we włoskim Loreto, gdzie spoczywa 1112 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych m.in. podczas bitwy o Ankonę, 17 lipca rozpoczęły się obchody 75. rocznicy zdobycia tego ważnego pod kątem strategicznym portu nad Adriatykiem przez żołnierzy gen. Władysława Andersa.

Hołd poległym i zmarłym towarzyszom broni oddali Weterani walk z lipca 1944 r., przedstawiciele polskich i włoskich władz, w tym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senator Anna Maria Anders, wicemarszałek Senatu Maria Koc, burmistrz Loreto Paolo Niccoletti i Konsul Honorowa RP w Ankonie Cristina Gorajski. Licznie zgromadzili się również przedstawiciele polskiego i włoskiego wojska oraz mieszkańcy miasta.

WETERANI OBECNI NA UROCZYSTOŚCI

W delegacji, która wyruszyła do Ankony nad Morzem Adriatyckim, uczestniczą weterani Polskiego Państwa Podziemnego m.in. z Armii Krajowej, a także ostatni żyjący żołnierze 2 Korpusu Polskiego. W upamiętnieniu walk sprzed 75 lat bierze udział np. 96-letni ppłk Marian Tomaszewski, który służył w 6 Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich" i walczył o Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Ankonę i Bolonię.

W uroczystościach uczestniczy również 97-letni ppłk Otton Hulacki, który przed wojną we Lwowie był instruktorem Orląt Związku Strzeleckiego, a w czasie wojny trafił w głąb Związku Sowieckiego. Po ewakuacji z ZSRR, w 1944 r. Hulacki został przeniesiony do dowództwa 2 Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego, w składzie której również walczył w całej kampanii włoskiej, m.in. o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Po zakończeniu wojny, podobnie jak ppłk Marian Tomaszewski, pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.

Na uroczystościach obecni są także członkowie Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie urzędu, w tym sędzia Bogusław Nizieński - weteran AK i Narodowej Organizacji Wojskowej; w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego, kawaler Orderu Orła Białego.

PRZEBIEG OBCHODÓW

Po uroczystej Mszy św. i okolicznościowych przemówieniach Szef UdSKiOR uhonorował burmistrza Loreto i Cristinę Gorajski medalami Pro Patria w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walkach 2. Korpusu Polskiego. Paolo Niccoletti od wielu lat patronuje inicjatywom upamiętniającym bohaterskich żołnierzy gen. Andersa.

Odczytanie odezwy - Apelu Pamięci - oraz złożenie wieńców na grobach poległych zakończyło uroczystość w tym wyjątkowym mieście, w którym znajduje się Sanktuarium Santa Casa - miejsce czci figury Matki Bożej Loretańskiej. Zbombardowany przez Niemców w 1944 r. kościół uratowali z pożaru żołnierze polscy.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Ankony są kontynuowane (18 lipca) przy dawnej bramie tego miasta – Porta Santo Stefano.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: zdjęcia: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc / Urząd do Spraw Kombatantów i Osób RepresjonowanychNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771647 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów