Holandia
 2019-10-09 Wyniki konkursu fotograficznego – Polska w obiektywie polonijnego dziecka FORUM POLSKICH SZKÓŁ W HOLANDII

„Lubię zwiedzać Polskę” - VI międzynarodowy konkurs fotograficzny „Polska w obiektywie polonijnego dziecka” jest już rozstrzygnięty. W 2019 roku nadesłano na konkurs 461 zdjęć. To ponad 100 więcej niż w ubiegłym roku. Uczestnicy pochodzili z 21 krajów, z 4 kontynentów. Większość uczestników to uczniowie polonijnych szkół.

Zdjęcia, jak co roku, były różnorodne, ciekawe, piękne! Młodzi Polonusi zwiedzali całą Polskę- od morza aż po góry, fotografowali miasta, zabytki, przyrodę, zwierzęta, jedzenie, samochody, budynki i ludzi. Opisy zdjęć najlepiej dowodzą, że Polska jest dzieciom bliska, a wakacje były udane: „polski chleb – najlepszy na świecie”, „w Holandii nie ma takich widoków”, „najlepsze truskawki tylko w ogrodzie dziadka”, „na pewno tam wrócę”, „lubię zwiedzać Polskę”.

Jurorami konkursu były osoby związane z oświatą polonijną, organizacjami polonijnymi, podróżnicy i fotografowie. Każdy juror oceniał zdjęcia indywidualnie, wybierając i punktując najlepsze 10 zdjęć. Po podsumowaniu wyników od wszystkich 10 jurorów wyłoniono 10 laureatów.

Wybór w tym roku nie był łatwy, a oceny jurorów bardzo się od siebie czasami różniły. Punktację przyznano aż dla 68 zdjęć. Pierwsza dziesiątka to najwyżej punktowane zdjęcia. Przyznano także dwa wyróżnienia. Na ulubione zdjęcie głosowali także internauci na facebooku. Tu ogromną rolę odegrały szkoły polonijne, które mobilizowały swoje szkolne społeczności do oddawania głosów na zdjęcia swoich uczniów.

Jury w składzie:

Anna Bogusz, Holandia, Elżbieta Cesarski, Australia, Maryla Fossen, Holandia, Krzysztof Birlet, Holandia, Jolanta Tatara, USA, Iwona Mazurek-Orłowska, Norwegia, Małgorzata Lubbers-Dąbrowska, Holandia,Waldemar Pankiw, Holandia, Jarosław Molenda, Polska , Anna Witkowska, Holandia wyłoniło laureatów.

Laureaci konkursu 2019:


SWP


Zdjęcie numer 35: Widok na Czarny Staw, Tatry – Michal Bienias, 15 lat, USA, Polska Szkoła im. Jana Pawła II Stoudsburg


SWP


Zdjęcie numer 229: Drzwi do innego świata. Dom Artysty Plastyk, Warszawa – Elena Leonora Schretter, 14 lat, Szkoła Polska przy Ambasadzie w Wiedniu


SWP


Zdjęcie numer 364: Trzy Koronony. Pieniny – Kirył Malinowski, 14 lat, Białoruś, Polska Szkoła Społeczna w Grodnie


SWP


Zdjęcie numer 259: Malwy w Zalipiu – Tomek Matysiak, 14 lat, Francja, Szkoła Polska w Argenteuil


SWP


Zdjęcie numer 7: Prosto z pieca polski chleb. Najlepszy na świecie.- Olivia Dunleavy, 10 lat, USA, Szkoła Doylestown PA


SWP


Zdjęcie numer 31: Hejnał, wieża kościoła mariackiego, Kraków – Alexander Wajda, 11 lat, USA, Polska Szkoła im Marii Curie-Skłodowskiej, Chicago


SWP


Zdjęcie numer 206: Pola z wielkimi balami słomy – Kacper Ruszała, 11 lat, Francja, Sekcja Polska w Saint German en Laye


SWP


Zdjęcie numer 296: U Babci w ogrodzie – Nicole Gabriela Maślanka, 10 lat, USA, Szkoła Św. Jadwigi Królowej Ridgewooe Nowy Jork


SWP


Zdjęcie numer 115: Wakacje z wędką. Jezioro Sarbsko – Filip Lonski, 14 lat, Holandia, Polska Szkoła Stowarzyszenia Osstoja z Oss


SWP


Zdjęcie numer: 77: Kutry rybackie nad Bałtykiem – Marta Czuma, 12 lat, USA, Szkoła Polska im. Jana Pawła II Stroudsburg

Wyróżnienia:


SWP


Zdjęcie numer 118: Spływ Dunajcem. Pieniny najwyższy szczyt Trzy korony – Vanessa Batorska, 9 lat, Holandia, Polska Szkoła Stowarzyszenia Osstoja z Oss


SWP


Zdjęcie numer 452: Okolice Sławy Świat do góry nogami. Malownicza droga przez las – Lena Cichowicz, 8 lat, Holandia, Polska Szkoła Roosendaal

Nagroda internautów:


SWP


Zdjęcie numer 35: Widok na Czarny Staw, Tatry – Michal Bienias, 15 lat, USA, Polska Szkoła im. Jana Pawła II Stoudsburg

Wszystkie wyróżnione 12 zdjęć znalazło swoje miejsce w kalendarzu konkursowym. Zdjęcia z pierwszej dziesiątki znajdują się na widokówce 2019. Nagrody zostaną przekazane lub wysłane laureatom do końca tego roku.

Gorąco gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy także za rok. Bardzo gorąco dziękujemy szkołom polonijnym za zaangażowanie w promocję konkursu i wszystkie miłe słowa do nas kierowane.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę jurorów, których praca w tym roku wcale nie była łatwa! Mamy jednak nadzieję, że przyjemnie było obejrzeć tyle pięknych zdjęć z Polski.

Dziękujemy Ambasadzie Polskiej w Hadze za kolejny rok wsparcia. Konkurs jest dofinansowany z środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dziękujemy Kongresowi Oświaty Polonijnej za ufundowanie kilku nagród oraz za promocję konkursu.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu konkursu oraz gali konkursowej. Szczególne podziękowania dla Renaty Truś.

***

SŁOWO OD JURORÓW:


Jolanta Tatara, prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej, USA:

Szanowni Panstwo!

Drodzy Organizatorzy VI Miedzynarodowego Konkursu Fotograficznego, dziekuje za coroczne doznania, ktore dane jest mi przezywac uczestniczac w pracach jury tego wyjatkowego konkursu. Poznaje Polske oczyma kilkuset uczestnikow konkursu i odnajduje siebie w wielu pracach, nowe zas miejsc sa dla mnie zadaniem do odkrycia ich na zywo i taki mam plan w przyszlosci.

Ciesze sie, ze Wasz konkurs rozrasta sie i gratuluje z calego serca gdyz swiadoma jestem ogromu pracy – sciskam Was wszystkich serdecznie.Tak jak w latach ubieglych KOP przekaze 100 Euro na jedna z nagrod, a oprocz tego zamiescimy zdjecia laureatow oraz link na naszej stronie do wszystkich prac, oczywiscie po oficjalnym ogloszeniu wynikow. Niestety pomimo moich checi nie bede mogla byc obecna na tegorocznym wreczeniu nagrod, ale moje kilkudniowe dyskusje z mezem ( ktory czynnie uczestniczy w ocenie) i uczta duchowa zwiazana z przegladaniem zdjec to nagroda, ktora cenie sobie ogromnie.


Anna Witkowska, fotograf, Holandia:

“Kochane dzieciaki,

Z przyjemnością wzięłam udział w fotograficznym konkursie jako juror Waszych zdjęć.

Wzrastajecie w czasach, w których jesteśmy na co dzień przesyceni fotografią i różnorodnym obrazem wizualnym. Sztuką jest spojrzenie na świat w inny sposób i wiele z Was świetnie poradziło sobie z tym wyzwaniem. Byłam zaskoczona ilością nadesłanych zdjęć i w wielu przypadkach ich poziomem. Ciężko mi było wybrać tylko kilka ‚najlepszych’ zdjęć spośród prawie 500 nadesłanych. Jako zawodowy fotograf i miłośniczka sztuki w moim wyborze kierowałam się elementami takimi jak: kompozycja, wrażliwość, inny sposób spojrzenia na świat. Laureatom z całego serca gratuluję wygranych nagród i wyróżnień. Całej reszcie dzieciaków dziękuję za wzięcie udziału w konkursie i i za podzielenie się z nami Waszą wizją Polski.

Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu.”


Maryla Fossen, fotograf, Holandia:

Drodzy mali, wiecy fototografowie!

Z ogromną przyjemnością przejrzałam wszystkie prace i nie ukrywam, że miałam nie lada problem w wybraniem najlepszych. Było całe mnóstwo wspaniałych zdjęć, cudownych krajobrazów, przemyślanych kadrów, ciekawych momentów oraz pięknego światła. Gratuluję wszystkim zwycięzcom.


Anna Bogusz, konsul RP w Hadze, Holandia:

Drodzy uczestnicy oraz laureaci konkursu,

Pragnę, w imieniu własnym oraz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Hadze, gorąco pogratulować wszystkim biorącym udział w konkursie. Wasze spojrzenie na Polskę czasami wydawało się oryginalne, czy wręcz niespotykane, jednakże zawsze nosiło Wasz indywidualny odbiór naszego pięknego kraju. Wiele ze zdjęć powinno znaleźć się w folderze zachęcającym do odwiedzenia jakże nieznanych i urokliwych zakątków polskiego krajobrazu. Niektóre zdjęcia pokazują, że tak naprawdę najważniejsza jest rodzina i spędzenie z nimi wakacji w Polsce, przebywanie z najbliższymi i kultywowanie polskich tradycji i obyczajów.

Dziękuję Wam za te zdjęcia, dziękuję, że Polska jest w Was, gdziekolwiek żyjecie na świecie.

Wszystkie zdjęcia przysłane na konkurs można obejrzeć tutaj


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: FORUM POLSKICH SZKÓŁ W HOLANDIIPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.KULTURA - TRADYCJA


facebook