SWP

   Polska
 2019-11-11 Święto Niepodległej we Wspólnocie Polskiej Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Polonia na całym świecie obchodziła 11 listopada Święto Niepodległości. W łączności z Rodakami ,we Wspólnocie Polskiej w Warszawie zorganizowano - głównie z myślą o młodzieży polonijnej - cykl wydarzeń związanych ze 101. rocznicą odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Uroczyste przywołanie tamtych dni było pretekstem do refleksji na temat patriotyzmu i poczucia narodowej tożsamości rozumianych jako wartości ponadczasowe, jednoczące nas Polaków w kraju i za granicą, w jedną wielką Wspólnotę.

UROCZYSTOŚCI NA PLACU PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE

- Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków (...) to chce się powiedzieć - bo na usta cisną się słowa piosenki - "ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście" - mówił Prezydent RP Andrzej Duda do zebranych na Placu Piłsudskiego uczestników obchodów. Nie zabrakło wśród nich młodzieży skupionej wokół Wspólnoty Polskiej, zaproszonej do udziału w uroczystościach.WSPÓLNOTA POLSKA
I EUROPEJSKA UNIA WSPÓLNOT POLONIJNYCH

Uroczystości Niepodległościowe w Domu Polonii rozpoczęły się od podpisania umowy o współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.

Należy zaznaczyć, że umowa jest potwerdzeniem wieloletniej wspólnej działalności na rzecz Polonii obu podmiotów. Podpisana w dniu tak ważnym dla naszej historii staje się symbolem istotnej troski o jedność Rodaków i pielęgnowania naszych tradycji. Sygnatariuszami byli oczywiście inicjatorzy tego aktu - Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz Dariusz Piotr Bonisławski - Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”DEBATA O NIEPODLEGŁOŚCI

Godło, flaga, historia narodu ... niby wszystko oczywiste, ale w Dniu Niepodległości warto zadać pytanie czym są "Symbole narodowe i nauczanie historii, jako nośniki narodowej tożsamości". Taki też był temat debaty z udziałęm młodzieży polonijnej przygotowanej przez członków Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” działającego w Warszawie w Domu Polonii im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Miejscu szczególnym, poświęconym Polakom i Polonii i otwartym na wszelkie inicjatywy integrujące Polaków i Polonię.

W debacie udzieł wzięli :

- w imieniu młodzieży polonijnej Alina Czerska, Nikolas Rębosz - Członkowie Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz młodzieży polonijnej skupionej wokół Klubu Studenta Polonijnego w Poznaniu.

- w imieniu organizacji polonijnych Teresa Berezowska - Przewodnicząca Rady Polonii Świata oraz Tadeusz Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

- eksperci , historycy dr Marek Kozubel – Instytut Pamięci Narodowej i er Adam Gałkowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej

Przysłuchiwali się jej reprezentanci młodej Polonii z 16 krajów uczestnicy Zjazdu Młodzi dla Niepodległej ltóry pod Kierownictwem Dariusza Łukaszewskiego – Dyrektora Domu Polonii w Poznaniu - odbywa się w Wielkopolsce oraz grupa skupiona wokół Klubu Studenta Polonijnego w Warszawie.

Szczegółowymi tematami dyskusji były:

Czy 1918, to naprawdę rok odzyskanie niepodległości, jaką datę uważacie Państwo za moment odzyskania niepodległości?

Święto Niepodległości: znaczenie pamięci narodowej dla współczesnej młodzieży? Czy młodzież potrzebuje historii i symboli narodowych?

Jak prowadzić politykę historyczną, aby nie stwarzała przeszkód w relacjach międzynarodowych, a jednocześnie prostowała fałszywe narracje?Podsumowania debaty podjął się Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski zwracając między innymi uwagę na zadanie jakie stoi przed nami wszystkimi - wypracowania formuły dialogu i współpracy jednoczącej Polaków w kraju i mieszkających na całym świecie w narodową wspólnotę ujętą symbolicznie w nazwie kampanii zainicjowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - "Jest nas 60 milionów". Ta statystyczna oczywistość może zaowocować wielkim dziełem umysłów i serc bijących dla Ojczyzny.


FILMOWY ZAPIS DEBATY


REALIZACJA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


KRÓTKA LEKCJA HISTORII

Z obowiązku względem polskiej historii i kultury należy na koniec zwrócić uwagę, że 11 listopada jako Narodowy Święto Niepodległości ma zasadniczo dwa podłoża:

Pierwsze to rozejm kończący I wojnę światową podpisany pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, uzgodniony w poniedziałek 11 listopada 1918, który wszedł w życie tego samego dnia o godzinie 11.00. W efekcie rozpadu państwa zaborczych: Carskiej Rosji, Austro-Węgier i Cesarstwa Niemieckiego powstaje historyczna szansa odbudowy naszego kraju po 123 latach niewoli, szansa wykorzystana przez polskich polityków.

Drugim elementem związanym z Świętem jest postać Józefa Piłsudskiego, który przyjeżdża do Warszawy 10 listopada 1918. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

14 listopada 1920 roku Józef Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej i od tego momentu pierwsza niedziela po 11 listopada staje się świętem wojskowym. Po roku 1926, 11 listopada staje się dniem wolnym od pracy dla urzędników, potem także dla uczniów. I ostateczne w roku 1937 staje się Świętem Państwowym. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości ustawą z dn. 23 kwietnia 1937. W czasie okupacji próby obchodzenia Święta Niepodległości wiązały się z represjami okupantów. W roku 1945 komuniści znieśli to Święto, jednak środowiska niepodległościowe nie zapominały o tym dniu.

Ostatecznie Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm jeszcze wtedy PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”


Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173