SWP

   Wenezuela
 2019-12-08 Inauguracja wystawy „Znani nieznani” w Bibliotece Narodowej Wenezueli

Wystawa jest jednym z głównych elementów programu „Polacy światu” realizowanego przez Departament Współpracy z Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, zainaugurowana w Polsce w Pałacu Staszica w Warszawie, a następnie zaprezentowana, przy udziale Ministra Spraw Zagranicznych Pana J. Czaputowicza, w budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Składa się ona z 12 wielkoformatowych plakatów przedstawiających osiągnięcia około dwudziestu Polaków, którzy zdobyli trwałe miejsce w pamięci wielu narodów za wkład wniesiony w ich kulturę. Lista Polaków, których sylwetki przedstawiono na wystawie obejmuje m.in. geologów badających kontynent azjatycki, jak Konstanty Wołłosowicz; inżynierów, którzy przyczynili się do budowy infrastruktury drogowej i kolejowej w innych krajach, jak Kazimierz Gzowski w Kanadzie i Ernest Malinowski w Peru i Ekwadorze; są również wynalazcy, wizjonerzy i architekci, którzy zmodernizowali układ urbanistyczny miast jak np. Aleksander Rogojski i Aleksander Szymkiewicz w Gruzji, Józef Gosławski w Azerbejdżanie i Krystyn Olszewski w Singapurze. Wystawa „Znani nieznani” prezentuje także sylwetkę Ludwika Szacińskiego, który stworzył podwaliny pod profesjonalną fotografię w Skandynawii; Antoniego Patka, promotora przemysłowej produkcji zegarków w Szwajcarii oraz postacie misjonarzy - lekarzy, którzy osiedlili się poza granicami kraju, na przykład w Chinach jak Wacław Szuniewicz.

Celem wystawy jest przybliżenie społeczności polskiej i wenezuelskiej osiągnięć naszych wielkich rodaków, którzy zasłużyli na trwałe miejsce w pamięci wielu narodów świata. Mamy nadzieję, że pomoże to stworzyć nowe przestrzenie do współpracy dwustronnej – i wzmocni te już istniejące – tak, by pokazać uniwersalny walor służenia nauce i rozwojowi światowej cywilizacji, a przede wszystkim niesienia pomocy potrzebującym. Wybór bohaterów wystawy spośród setek Polaków wyróżnionych przez historię ludzkości i kraje, w których znaleźli dom był trudny, ale projekt “Polacy światu” nie jest jedynym i odizolowanym wydarzeniem. Będzie to program wieloletni, w ramach którego zamierzamy prowadzić różne działania i tym samym oddać szczególny hołd Polakom, którzy dorzucili swoje przysłowiowe ziarno do rozwoju innych krajów, a przy tym pozostają nieznani dla świata.

Inauguracja wystawy była doskonałą okazją do zaoferowania zwiedzającym książki pt. „Polska w Wenezueli: historie życia”; jest to publikacja wenezuelskiej pisarki Inés Muñoz Aguirre pod redakcją Ambasady RP w Caracas. Książka ta powstała w celu upowszechnienia osiągnięć i wkładu w kulturę i naukę tych Polaków, którzy osiedlali się na ziemiach wenezuelskich od dziesięcioleci.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w CaracasW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675631 OSÓB