WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK PAI


   Słowacja
 2020-01-13 Spotkanie wigilijne Klubu Polskiego w Koszycach http://www.polonia.sk/

Dzielenie się opłatkiem i życzenie sobie wzajemnie wszelkiego dobra i pomyślności, jeszcze przed tym niż zasiądziemy wspólnie, odświętnie ubrani do wigilijnego stołu, należy do jednej z najpiękniejszych polskich tradycji świątecznych.

Członkowie Klubu Polskiego w Koszycach oraz zaproszeni znajomi i przyjaciele klubu mieli w sobotę 7 grudnia okazję złożyć sobie wzajemnie życzenia i skosztować m.in. smacznego tradycyjnego barszczu z uszkami oraz kompotu z suszonych śliwek. Było to bardzo szczególne spotkanie Polaków mieszkających na Słowacji, ponieważ zostało zorganizowane spontanicznie przez troje rodaków z Koszyc: Stefanię, Justynę oraz Konrada.

„Jeszcze w listopadzie spotkaliśmy się u Konrada Schönfelda w jego restauracji. Jako reprezentacja Klubu Polskiego mieliśmy wspólnie wziąć udział w festiwalu zup w Koszycach, który niestety w ostatniej chwili został odwołany. Pozostał nam niedosyt i szukaliśmy okazji, aby spotkać się jeszcze raz w gronie Polaków, wieloletnich członków klubu oraz nowych członków o polskich korzeniach, mieszkających w Koszycach. I tak oto zrodził się pomysł zorganizowania wigilijnego spotkania i podzielenia się tradycyjnym opłatkiem“ – wspomina Justyna Dela Krč, jedna z organizatorów uroczystej kolacji.

Wykorzystując okazję, iż w Koszycach w sobotę, 7 grudnia, odbywał się XXII Wieczór Kultury Mniejszości Narodowych, organizowany przez Klub Mniejszości Narodowych, Salę Pamięci Sandora Marai i Narodową Komisję Mniejszości Rady Miejskiej w Koszycach, większość z nas już od dawna miała zarezerwowany ten dzień w swoim kalendarzu i pojawiła się na uroczystości.

Polska mniejszość narodowa była reprezentowana przez muzyczny kwartet smyczkowy Laugaricio, którego członkiem jest również Marek Berky, prezes Klubu Polskiego na Słowacji. On i jego rodzina oraz przewodniczący Klubu Mniejszości Narodowych w Koszycach Antoni Glezgo przyjęli zaproszenie na wigilijną kolację. Jako Klub Polski byliśmy więc w komplecie; nic nie stało na przeszkodzie, aby po koncercie usiąść razem przy lampce wina i wymienić się wrażeniami z występów ponad 240 wykonawców z różnych krajów.

Naszym gospodarzem był Konrad, wieloletni członek Klubu Polskiego. Spotkaliśmy się z jego inicjatywy w restauracji Rosto, gdzie czekała na nas przygotowana przez niego przepyszna kolacja z tradycyjnym polskim barszczem, uszkami z grzybami, nadziewanymi rybami, pierogami czy makiełkami oraz bardzo charakterystycznym kompotem z wędzonej śliwki. „Zapachniało świętami! Wszystkie te polskie specjały przypomniały nam, jak bardzo dumni jesteśmy z naszych korzeni“ – oceniała z uśmiechem Stefania Gajdošová-Sikorska, przewodnicząca Klubu Polskiego w Koszycach i współorganizator wigilijnego spotkania.

Zarówno wieczór kultury mniejszości narodowych, jak i uroczysta wigilijna kolacja w gronie serdecznych ludzi, a do tego jeszcze niespodzianka w postaci występu ukraińskiej grupy muzyków i śpiewaków, która na zaproszenie Konrada przyszła do restauracji i umiliła ten wieczór, śpiewając przy stole polsko-ukraińskie kolędy, przybliżyły nam magię Bożego Narodzenia.

Młodsi członkowie klubu mieli okazję porozmawiać z tymi starszymi, starsi cieszyli się z obecności prezesa klubu, którego mogli lepiej poznać. Wszyscy z radością przywitali klubowicza Przemka, który przyjechał z Medzilaboriec, aby spędzić czas w polskiej atmosferze. Między innymi dzięki temu wzrosło poczucie wspólnoty w Klubie Polskim.

A jak wyglądają plany klubu na przyszłość? „Chcemy otworzyć się na nowych ludzi, młodych Polaków, którzy poszukują kontaktu z rodakami; zaprosić ich do działalności w klubie, dzięki której Polacy i polska kultura będą bardziej widoczni nie tylko w Koszycach, ale również we wschodniej części Słowacji“ – snuła plany Stefania, a my razem z nią bardzo się cieszymy, ponieważ plan jest bardzo dobry i będzie nam przyjemnie móc go realizować wspólnie krok po kroku.

Polacy, gdzie jesteście? Czekamy na odzew!


Magdalena Smolińska


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: http://www.polonia.sk/PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.KULTURA - TRADYCJA


facebook