11 stycznia 2020 r., w Londynie na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym spotkało się Naczelnictwo ZHP.
Zapraszamy na fotorelację i zapoznania się z zamieszczoną pełną treścią "Powitania Przewodniczącego na 74 Opłatku Naczelnictwa":
"Witam serdecznie wszystkich zebranych na siedemdziesiątym czwartym Opłatku Naczelnictwa, a szczególnie:
- druha hm. Mateusza Stąśka – Konsula Generalnego Rzeczypospolitej w Londynie, oraz
- druha hm. Mariusza Gasztoła – Ministra Wydziału Ekonomicznego w Ambasadzie Rzeczypospolitej w Londynie.
Witam także
- ks. hm. Stanisława Świerczyńskiego – naszego Naczelnego Kapelana Seniora;
- ks. hRzp. Krzysztofa Tyliszczaka – Zastępcę Naczelnego Kapelana i Kanclerza Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii;
- ks. hm. Romana Wernera – kapelana Okręgu Wielka Brytania, oraz
- ks. hm. Roberta Mogiełkę – Naczelnego Kapelana Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Miło mi przywitać przedstawicieli organizacji społecznych i wielu wiernych przyjaciół harcerstwa.
Witam brać harcerską: instruktorki i instruktorów; gościmy wśród nas druha hm. Wiesława Turzańskiego, Sekretarza Generalnego ZHR, którego serdecznie witam.
Nasze poprzednie spotkanie opłatkowe odbywało się w ramach dwunastego Zjazdu Ogólnego w Old Windsor. Na Zjeździe wybrano Naczelnictwo na następną kadencję, w którego skład wchodzą nowe i znane już osoby. Od początku kadencji spotkało nas wiele wyzwań i zadań do wykonania.
Na dzień Myśli Braterskiej druh Naczelnik, hm. Franek Pepliński wraz z druhną hm. Teresą Ciecierską reprezentowali Związek na spotkaniu harcerskim w Warszawie, by złożyć raport obecności Panu Prezydentowi. Otrzymali odznaki harcmistrzowskie dla czternastu harcmistrzyń i harcmistrzów mianowanych w poprzednich dwóch latach.
W maju, w siedemdziesiątą piątą rocznicę bitwy o Monte Cassino, Naczelnictwo zorganizowało wyprawę do Włoch, by w tym miejscu oddać hołd poległym.
Grupa reprezentująca nasz Związek liczyła ponad sto osób, wśród nich członkowie Naczelnictwa, instruktorki i instruktorzy oraz młodzież z Austrii, Irlandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Byli wśród nich potomkowie uczestników bitwy, którzy z dumą założyli medale swoich przodków, i wielu takich którzy chcieli bliżej poznać historię bitwy.
Następnego dnia wzięliśmy udział we mszy świętej w bazylice św. Piotra i potem w modlitwie Anioł Pański z papieżem Franciszkiem, który specjalnie powitał delegacje harcerskie. Byliśmy także przy grobie św. Jana Pawła II.
W sierpniu, na zaproszenie pana Prezydenta i władz miasta Warszawa, liczna nasza delegacja brała udział w trzydniowych obchodach siedemdziesiątej piątej rocznicy Powstania Warszawskiego.
Dla nas ważnym momentem był pochówek na Powązkach prochów hm. Ryszarda Białousa w dzień przed pierwszym sierpnia. Druh Białous, w czasie Powstania był członkiem Kedywu i dowódcą batalionu „Zośka”, po zakończeniu wojny był Naczelnikiem Harcerzy w latach 1947-8. Później wyemigrował do Argentyny. Przy złożeniu jego prochów na Powązkach była obecna czteroosobowa delegacja harcerska z Argentyny.
Delegacja naszego Związku brała udział w uroczystościach w różnych punktach w stolicy. Towarzyszyła nam też drużyna harcerek z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nasz udział w uroczystościach zakończyliśmy przy grobie hm. Jagi Falkowskiej, a następnie przy pomniku Gloria Victis gdzie odśpiewaliśmy modlitwę harcerską i „Idzie Noc”. Było potem wiele pozytywnych wypowiedzi na temat naszej postawy, od ważnych osobistości i od zwykłych mieszkańców miasta Warszawy.
Bezpośrednio po uroczystościach w Warszawie, wraz z kilkoma członkami Naczelnictwa, byliśmy obecni przez kilka dni na Zlocie ZHR i międzynarodowej konferencji instruktorskiej w Rybakach na Warmii. Wcześniej wspomniana drużyna harcerek również uczestniczyła w zlocie.
Nasz Związek obejmuje młodzież harcerską na czterech kontynentach. Działają Okręgi w Argentynie, Australii, Francji, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, oraz mniejsze skupiska w kilku krajach europejskich, gdzie co raz powstają nowe jednostki. Okręgi organizują swoje akcje letnie, obozy, kolonie, wędrówki i zloty, a także często spotykamy się na imprezach wspólnych jak zloty, konferencje czy wędrówki. We Wielkiej Brytanii, po okresie przebudowy, w maju oddano do użytku stanicę St. Briavels, a oficjalne otwarcie odbyło się we wrześniu. W lecie 2019 roku odbyły się już tam kolonie zuchowe i obozy. Oryginalny stary budynek wymaga jeszcze remontu.
Kilka dni temu zakończył się czwarty światowy złaz wędrowniczy, który po raz pierwszy odbył się w Argentynie - w Buenos Aires i w górach Andach. Był wielkim przeżyciem dla organizatorów, jak i dla uczestników. Chcę także podkreślić że pomimo wielkich pożarów, które obecnie panują w Australii, udało się harcerstwu szczęśliwie przeprowadzić akcję letnią, choć w trochę zmniejszonym zakresie.
Przed nami rok 2020, kolejny rok ważnych rocznic dla nas Polaków. Harcerstwo pełni i nadal będzie pełnić swoją rolę w społeczeństwie, przygotowując młodzież do służby Bogu, służby Polsce i bliźniemu. Nasza praca jest możliwa dzięki wsparciu i pomocy księży i parafii polskich, szkół sobotnich i organizacji społecznych które nas wspierają.
Kończąc, składam serdeczne życzenia w Nowym Roku wszystkim przyjaciołom naszej organizacji, młodzieży i starszyźnie harcerskiej w całym świecie. Niech Bóg błogosławi naszym wspólnym działaniom.
Proszę Druha Zastępcę Naczelnego Kapelana o pobłogosławienie opłatków".
Przewodniczący ZHP hm. Robert Rospędzihowski
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: ZHP Organizacja Harcerzy - Świat
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.