SWP

   Białoruś
 2020-06-06 ŻEGNAJ SZKOŁO!

W dniu urodzin Elizy Orzeszkowej (06.06.1841), patronki Liceum Społecznego przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie odbył się ostatni apel na zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusową – aby nie gromadzić zbyt wielu osób na małej przestrzeni przyszkolnego placu - uroczystości musiały być rozłożone na kilka dni. Wręczanie świadectw dla ponad 400 absolwentów z 15 klas maturalnych (!) rozpoczęło się już 2 czerwca, ponieważ Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie to największa polska szkoła na Białorusi i jedna z większych poza granicami Polski. Do Liceum uczęszczało w tym roku ponad 2,5 tysiąca uczniów.

Tradycją szkoły jest, że absolwenci w chabrowych togach i biretach uczestniczą we Mszy Św. w kościele katedralnym w Grodnie, po której, przed kościołem, wykonywane są pamiątkowe zdjęcia i wyrzucane do góry birety. Następnie uczniowie ostatnich klas szli w uroczystym pochodzie do szkoły. Koronawirus wymusił odejście od tradycji ale nikomu nie popsuł humoru a birety poszybowały w górę!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Zdjęcia Uladzimir Liaushuk i Wiktoria SidarW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838261 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów