SWP

   Irlandia


 2023-11-28 ŚLADAMI PAWŁA EDMUNDA STRZELECKIEGO

Temat Wielkiego głodu w Irlandii uczniowie Polskiej Szkoły Sen przerabiają bardzo wnikliwie w szkole irlandzkiej, w polonijnej szkole poznają polskiego bohatera - Pawła Edmunda Strzeleckiego, który miał ogromny wpływ na uratowanie około 200.000 irlandzkich dzieci właśnie podczas Wielkiego głodu.

Irish Workhouse Centre - Portumna to miejsce, gdzie wybrały się klasy 6 i 7 w ubiegłą sobotę by zgłębić tę czarną kartę w historii Irlandii, a przede wszystkim by odwiedzić salę poświęconą naszemu wybitnemu podróżnikowi i odkrywcy, który najbardziej zapamiętany został z odkrycia i nazwania najwyższej góry Australii, góry Kościuszki.

Paweł Edmund Strzelecki, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników. Strzelecki zapisał się także w pamięci historycznej Irlandii. W czasie wielkiego głodu w Irlandii, który w latach 1845-47 pochłonął półtora miliona ofiar został dyrektorem wykonawczym Brytyjskiego Stowarzyszenia Pomocy. Brytyjczycy uznali, że Polak i katolik zostanie dobrze przyjęty przez Irlandczyków, szczególnie duchownych, cieszących się ogromnym zaufaniem mieszkańców wyspy. Żywienie objęło około 200 tysięcy osób, głównie dzieci.

Mamy nadzieję, że taka forma lekcji historii przemówiła do uczniów i wiedza zostanie z nimi na dłużej.

Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego za pośrednictwem Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Dziękujemy!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Polska Szkoła Sen


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952230 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×