Po raz jedenasty w ciągu minionych 33 lat w Iwoniczu-Zdroju odbył się Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Na gali finałowej wieńczącej pięć dni występów zjawili się m.in. Bogdan Borusewicz - Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojciech Białek doradca Marszałek Senatu RP ds. Polonii i Polaków za granicą, Tadeusz Adam Pilat - Wiceprzewodniczą Rady Polonii Świata, Teresa Kubas-Hul - Wojewoda Podkarpacka, Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa.. Organizatora, czyli Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" reprezentowali Przewodniczący Zarządu Krajowego Tomasz Różniak, Prezes Rzeszowskiego Oddziału SWP profesor Aleksander Bobko, Prezes Podlaskiego Oddziału SWP Anna Kietlińska i oczywiście Dyrektor Festiwalu Mariusz Grudzień.
Finałowy koncert pod tytułem "Iwonicka bajka leśna" to popis kunsztu młodych wykonawców, wśród których w tym roku w Iwoniczu stawili się kanadyjski Zespół Tańca Ludowego „Krakusy Polish Folk Dance Association”, Polska Szkoła Tańca „Sokół” z Winnipeg, Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” działający przy Stowarzyszeniu „POLACY” w Astanie w Kazachstanie, litewskie Młodzieżowo-dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Przyjaźń” z Mejszagole oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Rudomianka“ działający przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie, rumuński Zespół „Kaczykanka” czy wreszcie ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”.
Finałowy koncert zakończył trwające od 17 lipca artystyczne święto, w którym uczestniczyło ponad 200 młodych tancerzy i muzyków. Festiwal wrócił do kalendarza wydarzeń po siedmioletniej przerwie. Festiwal od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Do 2018 roku wzięło w nim udział 122 zespoły z 15 krajów, reprezentujące blisko 4200 uczestników. Najczęściej byli to młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Kanady, USA, Czech i Ukrainy. Potem nastąpiła przerwa w organizacji wydarzenia, która spowodowana była pandemią COVID-19, wybuchem wojny w Ukrainie, a także trudnościami organizacyjnymi i finansowymi. Za organizację odpowiada Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie, przy wsparciu partnerów regionalnych i samorządowych.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.