Od 23 lipca 1940 roku do 30 sierpnia 1942 roku w Generalnym Gubernatorstwie ukazywała się „Gazeta Żydowska”. Adresowana do społeczności żydowskiej, wyróżniała się wśród hitlerowskich pism wydawanych przez Niemców dla mieszkańców okupowanych obszarów Polski tym, że redagowana była przez samych Żydów.
Powołanie do życia takiego pisma i określenie celów, jakie przyświecały jego powstaniu, budzi wiele pytań. Nie ulega jednak wątpliwości, iż gazeta dla Żydów powstała z inicjatywy władz niemieckich. Wspominał o niej ówczesny szef prasowy przy rządzie generalnego gubernatora Emil Gassner, relacjonując politykę prasową w G G 1. Informacje o planowanym dla ludności żydowskiej piśmie odnotował Ludwik Landau w swojej Kronice lat wojny i okupacji
Pierwszy numer „Gazety Żydowskiej wyszedł spod pras 23 lipca 1940 r. w Krakowie. Pismo ukazywało się w języku polskim, początkowo dwa razy w tygodniu we wtorki i piątki, a od lipca 1941 roku trzy razy - w poniedziałki, środy i piątki. Ostatni zachowany numer nosi datę 30 sierpnia 1942, przy czym nie zawiera żadnych informacji o zamknięciu gazety.
Zgodnie z założeniami programowymi, pismo miało pełnić przede wszystkim funkcje informacyjne, zajmować się wyłącznie sprawami żydowskimi i dążyć do konsolidacji gmin. żydowskich w Generalnym Gubernatorstwie.
Redakcja i administracja pisma mieściły się w Krakowie przy ul. Dietla 49. Oddziały znajdowały się w Warszawie (ul. Elektoralna 4/1), Częstochowie (ul. Piłsudskiego 31/5), Lublinie (ul. Grodzka 11), Radomiu (ul. Reja 4) i Kielcach (ul. Czwartków 25). Druk miał miejsce w znajdującej się pod zarządem komisarycznym Drukarni Polskiej w Krakowie.
Wydawcą pisma, zgodnie z informacją zamieszczoną w stopce redakcyjnej, była Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Gazeta Żydowska”. Wiadomo jednak, że „Gazeta Żydowska” była wydawana przez Wydział Prasy Urzędu dla Oświaty Ludu i Propagandy i współpracujących z nią Żydów oraz traktowana jako narzędzie propagandy hitlerowskiej.
Ustalenie składu zespołu „Gazety Żydowskiej” jest problematyczne, redaktorzy nie zostali bowiem ujawnieni. Większość materiałów prasowych sygnowana była kryptonimem bądź pseudonimem, sporadycznie natomiast podpisana imieniem i nazwiskiem. Podobnie źródła finansowania gazety nie zostały wyjaśnione.
Nie udało się ustalić wysokości nakładu. Na egzemplarzu z datą 30 sierpnia 1942, zachowanym w zbiorach Biblioteki Narodowej, znajduje się dopisek, wykonany ołówkiem, że nakład wynosił 6500 egzemplarzy. Nie wiadomo jednak, kto jest jego autorem.
Więcej o Gazecie Żydowskiej w dziale historia - kultura PAI.
Gazeta Żydowska w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.