SWP

   Niemcy
 2019-12-09 Bene Merito dla Andrzeja Białasa z bawarskiego Mehring

Medal Bene Merito jest najwyższym odznaczeniem nadawanym od 2009 roku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Kawalerami tego honorowego wyróżnienia są m.in. Norman Davies, Władysław Bartoszewski, Hans Bollinger, Theodor Kanitzer i inni.
Tym razem wyróżnienie to trafiło w ręce Andrzeja Białasa, działacza polonijnego i poszukiwacza polskich śladów w Bawarii.

Raciborzanin, nauczyciel wf, w roku 1988 zdecydował się na emigrację. Gdy po pewnym czasie wędrówki po Niemczech osiadł w Bawarii i zamieszkał w niewielkiej miejscowości niedaleko Burghausen, nie mógł nie zainteresować się historią okolicy. To przecież w Burghausen znajduje się najdłuższy kompleks zamkowy na świecie, w którym żyła Jadwiga Jagiellonka, polska królewna, córka Kazimierza Jagiellończyka, a po ślubie z księciem bawarskim Jerzym Bogatym księżna bawarska. Od zainteresowania życiem polskiej królewny poprzez studiowanie dziejów rodu Wittelsbachów do historii nieodległej, bo II.wojny światowej – Andrzej Białas wciąż natrafiał na godne rozpowszechnienia wydarzenia historyczne, o których niejednokrotnie nie wiedzieli bawarscy mieszkańcy. Pisał artykuły, szukał świadków , organizował wspólne niemiecko-polskie spotkania. Dzięki jego zaangażowaniu fakty historyczne ujrzały światło dzienne, rozwinęła się wymiana kulturalna pomiędzy Polakami a Bawarczykami. „Odczarował“ nie zawsze najlepsze stosunki pomiędzy narodami. To dzięki Niemu na tradycyjnych jarmarkach adwentowych występują polskie zespoły, prezentując najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

W uznaniu pracy społecznej doprowadzającej do wzajemnego poznania i nawiązania przyjaźni pomiędzy społecznościami niemiecką i polską Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przyznał Andrzejowi Białasowi medal Bene Merito. 5 grudnia w Konsulacie Generalnym RP w Monachium podczas kameralnej uroczystości z udziałem gości polskich i niemieckich Andrzej Białas odebrał tę honorową odznakę z rąk Konsula Generalnego RP w Monachium Andrzeja Osiaka.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Tekst i zdjęcia: Dorota FischerW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ