SWP

   USA
 2019-12-17 “AVE MARYJA WOŁA CAŁY ŚWIAT”- ADWENTOWE PRZEDSTAWIENIE W KOŚCIELE M.B. CZĘSTOCHOWSKIEJ I ŚW. KAZIMIERZA NA BROOKLINIE

Adwentowa cisza

Adwent to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to okres refleksyjnej ciszy w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Jednak o “wyciszenie” jest niezwykle trudno w szkole, szczególnie jeśli jest to sobotnia szkoła dokształcająca przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie. Oprócz tradycyjnych zajęć szkolnych trwają tu bowiem przygotowania do spektaklu słowno-muzycznego pt. “Niepokalana”. Jest to poetycki przekaz poświęcony Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Jego kanwę stanowi maryjna poezja szymanowskich Sióstr Niepokalanek i ich wychowanki Anny Gosiewskiej, a reżyserką tego misterium jest katechetka, Alicja Ptasznik.

“Oto ja, służebnica Pańska”

W czasie premierowego występu, 8 grudnia 2019 r. w prezbiterium kościoła M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie dziewięcioro uczniów wraz z zespołem muzycznym i szkolnym chórkiem przedstawiło historię niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej*. Stosowna scenografia, rekwizyty czy adekwatne kostiumy m.in. błogosławionych pastuszków fatimskich, czy “Białej Pani” z dwunastogwiezdną aureolą, stającą na półksiężycu, ze skrzyżowanymi wymownie na sercu i oplecionymi złotym szalem rękami - zachwyciły obecnych w Kościele wiernych. Ale to przede wszystkim recytacja poezji i śpiew hymnów na cześć Maryi, w tym tekstów łacińskich, refleksyjnie wyciszyły obecnych w kościele parafian i gości i wprowadziły ich w okres Adwentu.

Artyzm przedstawienia oraz aktorską perfekcję uczniów przedstawiła w fotorelacji Urszula Grum.


*Sanktuarium N.M.P. Jazłowieckiej znajduje się klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie pod Warszawą. Ostateczne miejsce znalazł tam wykonany w 1882 r. w Rzymie przez Tomasza Oskara Sosnowskiego i pierwotnie sprowadzony do Jazłowca na Podolu przecudowny posąg Niepokalanej. Dzieło to powstało na zamówienie założycielki Zgromadzenia, bł. Matki Marceliny Darowskiej. Ten słynący cudami wizerunek “Białej Pani” został ukoronowany w imieniu Ojca Świętego Piusa XII przez ks. Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski 9 lipca 1939 r.
W uroczystości wzięło udział, prócz niezliczonej rzeszy pielgrzymów, wojsko polskie z ułanami 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich na czele. Madonna Jazłowiecka w koronie wspierała ze wzgórza jazłowieckiego walczących na wszystkich frontach I i II wojny światowej polskich żołnierzy i opiekowała się ich rodzinami. Kiedy w 1946 r. zmieniono granice Polski, posąg został przewieziony do Szymanowa.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. KazimierzaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ