SWP

   Brazylia
 2019-12-18 WIGILIA Z GRUPĄ "KALINA"

W blasku pierwszej gwiazdy na niebie, w ostatni poniedziałek, 16 grudnia, w mieście Nova Prata-RS, obchodzono wspólnotowe Boże Narodzenie tak zwane “Kalino”, chwilę refleksji i dzielenia się opłatkiem.

Obchody organizowane są od lat przez członków BRASPOL, tancerzy Zespołu “Kalina” i wiele innych osób, którym bliska jest polska tradycja.

W tym roku sześciu studentów, którzy są stypendystami SWP, również odegrało szczególną rolę w organizacji i przygotowaniu Świątecznego Spotkania. Uczestnicy mogli obejrzeć jak nasze dzieci tańczą “polkę michałową”, usłyszeć i obejrzeć polskie symbole świąteczne na dwóch krótkich filmach.

Wszyscy uczestnicy pomogli ubrać choinkę pierniczkami własnoręcznie upieczonymi przez panie z BRASPOL. Najważniejszym momentem było poświęcenie opłatka przez księży Decio Podenskiego i Ivo Żurawskiego oraz wspólnym dzieleniem się tym symbolicznym chlebem. Padały rozmaite życzenia świąteczne. Nawet nie znający się wcześniej ludzie czuli bliskość i składali sobie najserdeczniejsze życzenia.

Uczestniczyli na tym spotkaniu członkowie BRASPOL spoza Nova Prata z miast Caxias do Sul, Nova Roma do Sul, Bento Gonçalves, Veranópolis, Cotiporã, Casca, Vila Flores, Vila Maria i dwóch na gościnę u wujka przybyłych młodych z São Paulo.

Stypendyści SWP już planują kolejny opłatek “Kalino” w następnym roku i zamierzają pomyśleć o przygotowaniu tradycyjnych POLSKICH dań na stół wigilijny także w swoich rodzinnych domach gdyż ten obyczaj wśród współczesnej Polonii brazylijskiej zanika a jest konieczne go uratować.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: relacji p. Gabrieli Golembieski
Zdjęcia: Monalise CanalleW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104641 OSÓB