SWP





MINIATURY HISTORYCZNE / KULTURALNE POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ
40 ROCZNICA ODKRYCIA PRZEZ POLAKÓW KANIONU COLCA





Minęła 40 rocznica odkrycia Kanionu Colca w Peru, którego dokonali polscy kajakarze z wyprawy CANOANDES’79, zorganizowanej przez krakowski klub kajakowy BYSTRZE. Na świecie jest wiele kanionów które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Księgę Guinnessa i znalazł się na okładce wydania z 1984, oraz Magazyn National Geographic (styczeń 1993).

Odkrycie, zdobycie i wypromowanie przez polskich kajakarzy kanionu Colca, sprawiło, że stał się on drugą - za Machu Picchu - atrakcją turystyczną Peru. Każdego roku nad kanion przybywa blisko 400 tysięcy turystów z całego świata. Szacuje się, że to zainteresowanie wygenerowało co najmniej 14 tysięcy miejsc pracy w całym Peru.





















ODKRYCIE KANIONU COLCA





Co to jest i gdzie się znajduje Kanion Colca?

Szukając na mapie Kanionu Colca, należy wpierw zlokalizować w południowym Peru miasto Arequipa. Dokładnie 100 km na północ w linii prostej znajduje się Rio Colca. Jest możliwe, że na różnych mapach Colca będzie się nazywać Majes lub Camana, ponieważ w Peru jedna rzeka może mieć wiele nazw. Colca ma 388 km długości z czego 120 km płynie przez najgłębszy kanion świata.



Kanion Colca dzieli się na trzy podstawowe części:

Część I: 20 km. "Cruz del Condor".
Część II: 44 km. Cabanaconde do Canco.
Część III: 56km. Canco do Andamayo.

Długość całkowita Kanionu Colca -120 km

Głębokość Kanionu Colca wg. Księgi Recordów Guinnessa: 3,232 metry.

3,232 metry - ściana lewa niższa czyli południowa.
4,388 metry - ściana prawa wyższa czyli północna.


Po wyprawie Colca Condor ‘2009 Jerzy Majcherczyk został pierwszym człowiekiem w historii który zbadał cały kanion (120 km) od środka.



Część I: "Cruz del Condor", (krzyż kondora),

jest najkrótszą i zarazem najpłytszą częścią kanionu. Jej głębokość wynosi od 1,300 do 1, 500 metrów licząc od poziomu rzeki do jej południowej niższej krawędzi, na której znajdują się dwa popularne miejsca widokowe: "Mirador Cruz del Condor" i "Mirador Tapay". Z obu można zajrzeć do wnętrza kanionu. Dodatkową atrakcją tego miejsca są majestatycznie szybujące kondory. Krzyż kondora jest dopiero początkiem i najpłytszą częścią całego kanionu. Zaczyna się on w miejscu gdzie kończy się Dolina Colca czyli na wysokości wioski Pinchollo, leżącej na południowym zboczu doliny i Madrigal leżącej na jej północnym zboczu. Tam gdzie kończy się krzyż kondora, tam też zaczyna się drugi odcinek kanionu.

Część II: Od mostku Cabanaconde - Tapay do Canco.

To równie spektakularna część kanionu ale trudniej dostępna. Droga, która biegnie tuż przy "Cruz del Condor", po minięciu Cabanaconde oddala się od krawędzi kanionu. Dotarcie tutaj wymaga większego wysiłku. Na tym odcinku znajduję się kilka ścieżek, które przecinają rzekę wiszącymi mostkami. Tuż przed Canco, znajdują się najwyższe na całej rzece wodospady, nazwane "Wodospadami Jana Pawła II ".

Część III: Od Canco do Andamayo.

Najbardziej spektakularna, a zarazem najgłębsza i najbardziej niedostępna część całego Kanionu Colca. Droga pomiędzy Huambo a Tambillo jest jeszcze bardziej oddalona od jego krawędzi. Najlepiej zobaczyćgo można od wewnątrz, przepływając przez niezliczone bystrza Rio Colca. Tu dostrzeżemy w miejscu zwanym Kanion Czekoladowy całkowitą jego głębokość, gigantyczne rozmiary i przepiękne kolory wulkanicznych ścian. Ze względu na dużą trudność wodnych progów w spływie mogą uczestniczyć tylko doświadczeni kajakarze i podróżnicy. Majestatyczne ściany wznoszą się na 3, 232 metry licząc od poziomu rzeki, płynącej w tym miejscu na wysokości 1,020 m.n.p.m, do niższej ściany szczytu o nazwie Cerro Lucerna, mającego 4,253 metry wysokości. Tam gdzie kończy się trzeci odcinek, czyli w miejscu gdzie Rio Andamayo wpływa do Rio Colca, kończy się również cały kanion.



NAZWY PROMUJĄCE POLSKĘ

Pierwsze dwie to: Cascadas del Juan Pablo II, (Wodospady Jana Pawła II) oraz Cańon de los Polacos (Kanion Polaków), nadane przez polskich kajakarzy w 1981 roku.

Następna nazwa; Avenida de los Polacos (Aleja Polaków) została nadana w dwóch wioskach leżących na samej krawędzi kanionu; w Huambo w 1996 z której prowadzi ścieżka na dno kanionu do Canco a w 1999 w Cabanaconde z której 17 maja 1981 roku zeszli do kanionu polscy kajakarze aby rozpocząć spływ.

Kolejna polska nazwa; Avenida POLONIA pojawiła się 2000 roku w miasteczku Chivay, stolicy prowincji w której znajduje się Kanion Colca.

Pierwsze dwie nazwy pozostawione w samym kanionie, mogą być zobaczone tylko przez wytrawnych podrózników. Natomiast polskie nazwy w Huambo, Cabanaconde i w Chivay, przypominają coraz liczniejszym turystom o narodowości tych, którzy tę część Peru odkryli dla świata!





















ODKRYCIE KANIONU COLCA





POLSKA WYPRAWA DO KANIONU COLCA

Aby nie dopuścić do zapomnienia tego wydarzenia przypomnijmy najważniejsze informacje o odkryciu Polaków.

Uczestnicy wyprawy i ich role w spływie Kanionem Colca:

Andrzej Piętowski - kierownik wyprawy, kajakarz (płynął w pontonie po zniszczeniu kajaka)
Jacek Bogucki - filmowiec płynął w pontonie,
Zbigniew Bzdak - fotograf płynął w pontonie,
Piotr Chmieliński - kajakarz,
Stefan Danielski - płynął w pontonie,
Krzysztof Kraśniewski – płynął w pontonie.
Jerzy Majcherczyk- kapitan pontonu,



Pierwsza cześć filmu z Colca 1981



Druga cześć filmu z Colca 1981

Eksploracja

Eksploracja kanionu rozpoczęła się 12 maja 1981 roku wyjazdem z Arequipy do miasteczka (wówczas wioski) Chivay (3 650m n,p,m,). Po rozpoznaniu terenu 18 maja rozpoczął się spływ Rio Colca - od oazy zwanej Sangalle (2 200m n.p.m.) do wioski Andamayo leżącej przy wyjściu z kanionu.

Spływ zakończył się po 17 dniach, w trakcie których pokonano 100 km, walcząc o każdy metr tej dzikiej, dziewiczej rzeki płynącej w wąskim korycie u stóp wznoszących się na ponad trzy i cztery tysiące metrów ścian, gdzie spadek rzeki wynosił średnio 40m/km a miejscami dochodził do 65m/km. Tylko Królewskie Kondory i przepiękne geologiczne formacje były świadkami ich wyczynu. Eksploracja kanionu zakończyła się 14 czerwca powrotem do Arequipa.

W czasie podróży, będąc pierwszymi, Polacy skorzystali z prawa nadawania nazw i ustanowili takie jak; Wodospady Jana Pawła II, Kanion Reparaza i Kanion Polaków. Przebieg całej wyprawy opisał w książce wydanej w 1998r, pt: "Zdobycie Rio Colca", Jerzy Majcherczyk, a w roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy Paddler zaliczył spływ przez Kanion Colca do dziesięciu największych eksploracji rzek wszechczasów.


Splendor

Po zakończeniu wyprawy wyczyn polskich kajakarzy trafił na pierwsze strony gazet w Peru. Pisały o nich również największe światowe agencje prasowe. Zostali przyjęci na specjalnej audiencji przez Prezydenta Peru Arq. Fernando Bellaunde Terry, po której przez kilka tygodni byli gośćmi peruwiańskiego rządu. Rezultatem tego pobytu było napisanie przez uczestników wyprawy książki - przewodnika po górskich rzekach Peru - wydanej 13 grudnia 1981 roku w języku hiszpańskim i angielskim. Była to pierwsza tego typu publikacja w Ameryce Łacińskiej. Opracowano również materiał filmowy z wyprawy z którego powstały dwa filmy; 12’ i 28’. Do ich oficjalnej premiery planowanej na 15 grudnia w Limie jednak nie doszło. Mimo to przez następne kilka lat obiegły cały świat upowszechniane przez miłośników kajakarstwa i przygód.

Przedstawicielstwo "Solidarności"

W czasie pobytu wyprawy w Peru w Polsce wprowadzono stan wojenny. Reakcją kajakarzy było założenie w Limie przedstawicielstwa "Solidarności", do którego dołączyli znani Peruwiańczycy jak pisarz Mario Vargas Llosa (noblista 2010 literatura) czy Fernando Szyszlo – wybitny malarz i rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Największą akcją komitetu było zorganizowanie marszu „SOLIDARIDA PERUANA CON SOLIDARNOSC” który przeszedł ulicami Limy 28 grudnia 1981 roku.

FINAŁOWEJ EKSPLORACJI DOKONAŁA:

Polsko-Amerykansko- Peruwianska Wyprawa Naukowa

COLCA CONDOR 2008 - 18 – 31 Sierpnia 2008

COLCA CONDOR 2009 - 14 – 28 Czerwca, 2009



Colca Condor 2008



Colca Condor 2009





















POLSKA WYPRAWA DO KANIONU COLCA





PROMOCJA POLSKI

Po wyprawie, na fali zainbteresowania ich wyczynem polscy odkrywcy zdali sobie sprawę, iż jest to bardzo dobre miejsce i czas do promocji kraju z którego pochodzą! W wioskach leżących w dolinie Rio Colca oraz na krawędzi kanionu przy wsparciu organizacyjnym i finansowym Polonijnego Klubu Podróżnika, doprowadzili do nadania ulicom polskich nazw; „Avenida Polonia” czy „Avenida de los Polacos”. Znajdują się one w miasteczku Chivay, wioskach Cabanaconde i Huambo i oazie Canco.

W miasteczku Chivay, wiosce Cabanaconde i oazie Sangalle znajdują się również tablice upamiętniające polską eksplorację kanionu, a w wiosce Huambo szkoła podstawowa która od 2006 rokunosi imię „Juan Pablo II” i jest otoczona opieką Polonijnego Klubu Podróżnika.

Cała akcja promocyjna została zrealizowana za fundusze własne odkrywców i Polonijnego Klubu Podróżnika!



Aleja Polonia 2000



Szkoła JP2 w wiosce Huambo

Warto pamiętać

W Polsce, przez ostatnie 10-15 lat, informacja o wyczynie polskich kajakarzy powoli popadałą w zapomnienie. Zwłąszcza młode pokolenie nie wie, nie słyszało nigdy o tym wydarzeniu. Być może przyczyną jest fakt, iż uczestnicy wyprawy mieszkają poza Polską i nie funkcjonują w świadomości opinii publicznej. 40 rocznica odkrycia jest dobra okazją, aby ten stan chociaż częściowo zmienić!


Tablice pamiątkowe w dolinie i kanionie Colca i ulice z polskimi nazwami.

























POLSKA WYPRAWA DO KANIONU COCLA







MINIATURY KULTURALNE / HISTORYCZNE - CYKL EDUKACYJNY POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ

Charakter przedsięwzięcia

"Miniatury historyczne - kulturalne" to cykl edukacyjny prowadzony w Internecie - portalu PAI oraz profilach społecznościowych PAI.

Mają na celu przybliżenie polskiej historii i kultury w formie krótkich informacji - prezentacji tematycznych, nawiązujących najczęściej do wydarzeń rocznicowych związanych z postaciami polskich twórców.

W przystępnej formie prezentowane są wydarzenia, dzieła, kontekst kulturowy. Cykle miniatur mają swoje oparcie w opracowaniach prezentowanych w dziale kulturalnym lub historycznym w portalu PAI i mogą być wykorzystywane jako materiał edukacyjny lub inspiracja do działań np. środowisk polonijnych.

TŁO HISTORYCZNE

Minęła 40 rocznica odkrycia Kanionu Colca w Peru, którego dokonali polscy kajakarze z wyprawy CANOANDES’79, zorganizowanej przez krakowski klub kajakowy BYSTRZE. Na świecie jest wiele kanionów które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Księgę Guinnessa i znalazł się na okładce wydania z 1984, oraz Magazyn National Geographic (styczeń 1993).



POMYSŁ, PROJEKTY GRAFICZNE, REALIZACJA - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


PROJEKTY - WYDARZENIA - KAMPANIE - WYSTAWY
POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ



W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony
i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem.




×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU