Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej. Dobre relacje łączące Polskę i Litwę pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Fundacją Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie” planują rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie. Dzięki niej swoje miejsce znajdzie redakcja TVP Wilno. W Dniu Polonii i Polaków za Granicą w obecności premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Litwy Ingridy Šimonytė oraz władz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zostanie wmurowany kamień węgielny pod rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie. Wydarzenie to będziemy transmitowali na naszych portalach i w mediach społecznościowych.
W południe w czasie mszy świętej odprawionej w intencji Polonii i Polaków za Granicą w klasztorze na Jasnej Górze modlono się o „dar jedności wszystkich Polaków i dar odpowiedzialności za siebie w kolejnych trudnych dziejach naszego narodu” przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, koncelebrowali ją: bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Jak mogli Państwo usłyszeć w czasie naszej transmisji Bp Wiesław Lechowicz zawierzył wszystkich rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny Matce Bożej Jasnogórskiej. Podziękował paulinom za codzienną modlitwę za Polonię, modlitwę, która wybrzmiewa zwłaszcza podczas Apelu Jasnogórskiego. "Tutaj w Domu Matki Zawierzenia Królowej Polski potwierdzamy dzisiaj szczególną religijną, patriotyczną wspólnotę wszystkich, którzy tworzyli i nadal współtworzą naszą Ojczyznę – Polskę, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami" – mówił abp Wacław Depo w homilii.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności: z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Prezydent wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie Jacyniaków – repatriantów z Ukrainy.
– Bardzo cieszymy się z Waszej dzisiejszej obecności w Pałacu Prezydenckim, wiemy, że jako młodzi ludzie doświadczyliście bardzo trudnego przeżycia, jakim jest śmierć rodziców. Ale łącząca Was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski, wypełniając tym samym testament rodziców, by tutaj, w ojczyźnie Waszych przodów zacząć nowe życie – mówiła Małżonka Prezydenta.
– Do tej pory byliście posiadaczami Karty Polaka, od dziś jesteście dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Kochani, witajcie w domu – podkreśliła. Andrzej Duda wręczył również Flagi RP przedstawicielom organizacji działających na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju:
Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Fundacji „Wolność i Demokracja”
Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
– Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali – powiedział Prezydent. W uroczystości uczestniczyli także Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister Adam Kwiatkowski.
Obecni byli również działacze Związku Polaków na Białorusi Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik z synem.
W Dniu Polonii i Polaków za Granicą nie może zabraknąć rozmów Polaków o polskich sprawach. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zorganizowało debatę pod hasłem "Polonia Solidarna", która odbyła się za pośrednictwem łączy internetowych i była transmitowana w naszych portalach i mediach społecznościowych.
Debatę poprowadził prof. Jan Wiktor Sienkiewicz - członek Rady Krajowej SWP a spotkanie rozpocznie występ Zespołu Mazowsze ze specjalną dedykacją dla Polaków i Polonii w utworze Marsz, Marsz Polonia
Zaproszeni do dyskusji Goście to m.in:
Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,
Tadeusz Adam Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych,
ks. Leszek Kryża - Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP
W czasie spotkania przewidziano tematy szczegółowe takie jak:
"Sytuacja Polaków na Białorusi"
Anna Kietlińska członek zarządu SWP, prezes Podlaskiego Oddziału SWP, Andrzej Pisalnik - dziennikarz, Białoruś, Ewa Koch – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago.
"Działania prowadzone na Wschodzie"
- Ukraina: Alicja Brzan Kloś - skarbnik Górnośląskiego Oddziału SWP, Julia Bojko Dyrektor Kulturalno-Oświatowego Centrum Wspólnoty Polskiej Miasta Stryja im. Kornela Makuszyńskiego,
- Litwa: Sebastian Jaworowski – członek zarządu SWP, siostra Michaela Rak - Hospicjum im. Bł. Ks. M. Sopoćki w Wilnie.
- Kazachstan - Repatriacja : Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.
W podsumowaniu debaty postaramy się określić przyszłe działania w duchu solidarności z Rodakami potrzebującymi naszej troski i pomocy.
patronat medialny i realizacja dnia polonii i polaków za granicą 2020 on-line
Polonijna Agencja Informacyjna
organ prasowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"