1942-01-14     1981-04-07

KRZYSZTOF KLENCZON

Trzeba wiedzieć, kiedy odejść...

Krzysztof Antoni Klenczon przyszedł na świat w Pułtusku 14 stycznia 1942 roku. Zmarł w Chicago 7 kwietnia 1981. Był polskim kompozytorem, wokalistą i gitarzystą muzyki z gatunku rock. Uważany jest dziś za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków polskich w historii muzyki popularnej.

Krzysztof Klenczon pobierał nauki w Studium Wychowania Fizycznego. W 1962 roku został w duecie z Karolem Warginem laureatem szczecińskiego I Festiwalu Młodych Talentów. Zasłynął jako gitarzysta w zespole Niebiesko-Czarni, mogąc wówczas wystąpić z tym zespołem w słynnej paryskiej „Olympii”, w roku 1963. Ponadto w roku 1964 był liderem grup muzycznych takich jak Pięciolinie, później pięć lat w Czerwonych Gitarach (będąc autorem takich przebojów jak „Nikt na świecie nie wie”, „Historia jednej znajomości” czy też „Tak jak ty”), oraz w początkach lat siedemdziesiątych grał w Trzech Koronach, nagrywając w sumie swej kariery takie przeboje jak „Natalie-piękniejszy świat”, „Czyjaś dziewczyna”, „Port”, „10 w skali Beauforta”.

1973 skorzystał z okazji by wyjechać na stałe do USA, gdzie również występował, nagrywał i komponował. Wracał do Polski w latach 1978-1979 prezentując swój koncertowy repertuar.

Ostatni przed wyjazdem z Polski koncert Krzysztofa Klenczona w warszawskiej Sali Kongresowej zarejestrowała Polska Kronika Filmowa. "Wydaje mi się, że trzeba wiedzieć, kiedy odejść, żeby zostawić po sobie dobre wspomnienia" - powiedział do kamery.

27 lutego 1981 po jednym z koncertów w Chicago doszło do wypadku samochodowego w którym doznał ciężkich obrażeń.Zmarł w szpitalu 7 kwietnia 1981. Urnę z prochami Krzysztofa Klenczona złożono 25 lipca 1981 w Szczytnie, na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym.

Od 2013 roku w Pułtusku organizowany jest festiwal poświęcony twórczości Krzysztofa Klenczona w który organizacyjnie zaangażowane jest Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dom Polonii Zamek w Pułtusku.

Obok rywalizacji uczestników konkursu organizowane są: warsztaty wokalno-instrumentalne, koncert finałowy z udziałem laureatów festiwalu i zaproszonych gwiazd (m.in. Czerwone Gitary, Żuki, Stan Borys, Wojciech Korda, Natalia Niemen), pokazy, wystawy, koncerty.






HISTORIA / KULTURA W PAI - ARCHIWUM

COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 072 520   RAZY






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1477 TEMATÓW



×
NOWOŚCI ARCHIWUM DZIAŁANIA AGENCJI HISTORIA-KULTURA BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU