1901-12-14     1976-04-02

Feliks Stamm

14 grudnia 1901 roku urodził się Feliks Stamm - polski pięściarz, sędzia i podoficer Wojska Polskiego II RP. Przede wszystkim jednak legendarny trener - twórca polskiej szkoły boksu. Przez wychowanków nazywany był po prostu „Papą”. Nie bez powodu, bo miał do nich prawdziwie ojcowskie podejście. Stamm poprowadził polskich pięściarzy do 24 medali podczas siedmiu igrzysk olimpijskich.

Dla Polski walczył nie tylko w ringu. Jako nastolatek wziął udział w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej, a rok później został instruktorem jazdy konnej w Centralnej Szkole Kawalerii. To tam zobaczył pierwsze walki bokserskie amerykańskich instruktorów YMCA. W swojej karierze stoczył 13 walk zawodowych (11-1-1), przegrywając jedynie z policjantem Zygfrydem Wende, trzykrotnym mistrzem Polski, ofiarą zbrodni katyńskiej.

Następnie rozpoczął karierę szkoleniową i już w 1936 roku wraz z Amerykaninem Billym Smithem przygotowywał naszych pięściarzy do igrzysk w Berlinie. Pełnił rolę drugiego trenera i sekundanta. Następnie sam został pierwszym szkoleniowcem, co dało niezwykłe efekty - w obu zorganizowanych wtedy mistrzostwach Europy, polska ekipa zdobyła pierwsze miejsca w klasyfikacji medalowej. Złote medale zdobywali Aleksander Polus, Henryk Chmielewski i Antoni Kolczyński.

Po II wojnie światowej "Papa" Stamm pozostał na stanowisku trenera kadry i już w 1948 roku jego podopieczny, Aleksy Antkiewicz, sięgnął po brąz w wadze piórkowej na igrzyskach w Londynie. Kolejne lata to pasma zwycięstw polskich pięściarzy. Do historii przeszły zwłaszcza mistrzostwa Europy w Hali Mirowskiej, gdy Polacy pod okiem Stamma zdobyli w 1953 roku aż dziewięć medali, w tym pięć złotych, ku niezadowoleniu "bratniej" ekipy radzieckiej oraz komunistycznej władzy. Największe sukcesy w sportowej karierze odnieśli wtedy Henryk Kukier i Józef Kruża, a Leszek Drogosz i Zenon Stefaniuk obronili tytuły dwa lata później w Berlinie Zachodnim.

Polacy pokochali boks, a wychowankowie "Papy", jak Jerzy Kulej, Marian Kasprzyk, Józef Grudzień, Jan Szczepański, Kazimierz Paździor czy Leszek Chychła i Leszek Drogosz, stali się bohaterami sportowej historii Polski. 23 października 1964 roku, gdy w Tokio po złoto sięgnęli Grudzień, Kasprzyk i Kulej. Ostatnie igrzyska ze Stammem w narożniku miały miejsce w roku 1968, gdy Jerzy Kulej po raz drugi był najlepszy. Oprócz niego olimpijskie krążki zdobyli Artur Olech, Józef Grudzień (srebro), Hubert Skrzypczak i Stanisław Dragan (brąz). Wraz z odejściem Stamma, kończyły się polskie sukcesy w boksie olimpijskim. Ostatnie złoto kilka miesięcy po śmierci wielkiego trenera zdobył Jerzy Rybicki.

Feliks Stamm zmarł w Warszawie 2 kwietnia 1976

Sportowa Polska pamięta o wielkim szkoleniowcu. Rokrocznie odbywa się turniej im. Feliksa Stamma, na którym w przeszłości występowali między innymi Andrzej Gołota czy Lennox Lewis, a w 2019 roku przy Hali Mirowskiej odsłonięto pomnik zasłużonego opiekuna.

Zdjęcie: Filmoteka Narodowa w domenie publicznej.






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1577 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 145 186   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU