30 września 1979 roku, pod czujnym okiem wojska i ZOMO, w pierwszym Maratonie Pokoju w Warszawie startuje 1861 osób, w tym 59 kobiet. To był pierwszy masowy bieg maratoński w naszym kraju i największy maraton w Europie w tamtym roku! Większym maratonem w Europie był w 1979 jedynie maraton paryski, który ukończyło niespełna 100 biegaczy więcej. Jako Maraton Warszawski jest jednym z nielicznych maratonów na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku.
W popularyzację biegu zaangażował się znany dziennikarz Tomasz Hopfer. W latach pięćdziesiątych był członkiem kadry narodowej i dwukrotnym mistrzem Polski w sztafecie biegowej 4 x 400 metrów. Po zakończeniu kariery zawodniczej nadal czynnie uprawiał sport i w swoich programach telewizyjnych zachęcał Polaków do aktywności fizycznej. Wyznawał w wywiadzie: „Ludzie uważają, że się ośmieszam przebierając się w dres, biegając lub gimnastykując. Saldo jest jednak korzystne dla sportu”. Dzięki niemu pierwszy Maraton Pokoju zyskał znaczny rozgłos: na starcie stanęło aż 2023 zawodników. Początek i meta znajdowały się przy warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Jak podaje trener i sławny popularyzator biegania – Jerzy Skarżyński: „trasa prowadziła Wałem Miedzeszyńskim przez Józefów do Falenicy i z powrotem. Niestety nie miała wymaganych atestów i okazała się zbyt krótka”.
Zawody ukończyło 1861 zawodników. Wśród nich kobiety stanowiły 2,5%. Zwyciężył Kazimierz Pawlik z czasem 2 : 11 : 34, a pierwsza z kobiet była Renata Pentlinowska z wynikiem 2 : 51 : 38. Zarówno zwycięzca, Kazimierz Pawlik, jak i drugi na mecie, Józef Stefankowski, uzyskali rezultaty lepsze od ówczesnego rekordu Polski.
Zapoczątkowana w 1979 roku tradycja trwa do dzisiaj jako Maraton Warszawski.
A tak dla ciekawości, w połowie lat 80. w maratonie nie było limitu czasu i zdarzyło się że na ostatnia zawodniczkę czekano aż 8 godzin! Na płytę Stadionu Dziesięciolecia starsza pani wbiegła już po zmroku, oświetlona reflektorami samochodów.
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.