Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Laureatka między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Bieguni (Flights, tłum. Jennifer Croft), Nagrody im. Jana Michalskiego za Księgi Jakubowe (Les Livres de Jakób, tłum. Maryla Laurent), dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za Biegunów i Księgi Jakubowe. Ponownie nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych (Drive Your Plow Over the Bones of the Dead, tłum. Antonia Lloyd-Jones) oraz Księgi Jakubowe (The Books of Jacob, tłum. Jennifer Croft), dwukrotnie nominowana do National Book Award za powieści Bieguni oraz Prowadź swój pług przez kości umarłych.
Olga Nawoja Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, a wychowała w Klenicy w województwie lubuskim. W Kietrzu ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, a przez kolejne lata kształciła się na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w czasie studiów jako wolontariuszka podjęła się pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Po uzyskaniu dyplomu została psychoterapeutką w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.
Pierwsze opowiadanie opublikowała pod pseudonimem Natasza Borodin w piśmie „Na przełaj” w 1979 roku. W 1989 roku w „Okolicach” ukazał się arkusz poetycki autorki pod tytułem „Miasto w lustrach”. Cztery lata później debiutancka książka Olgi Tokarczuk – „Podróż ludzi Księgi” – ukazała się nakładem wydawnictwa Przedświt i zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Kolejne lata zaowocowały następnymi powieściami: książką „E.E.” przedstawiającą historię dojrzewającej dziewczynki ze zdolnościami parapsychicznymi oraz pozycją „Prawiek i inne czasy” (1996), która zdobyła sympatię krytyków, czego odzwierciedleniem okazała się nominacja do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagroda Czytelników w tym samym konkursie. Za historię o mitycznej wiosce i jej mieszkańcach Olga Tokarczuk została uhonorowana również Paszportem „Polityki” oraz Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.
W 1997 roku wydała zbiór opowiadań zatytułowany „Szafa”, a w 1998 roku powieść „Dom dzienny, dom nocny”, niezwykle znamienną ze względu na tzw. budowę konstelacyjną, która również jest osią powieści „Bieguni” z 2007 roku – książki, której tłumaczenie autorstwa Jennifer Croft zaowocowało międzynarodowym uznaniem w postaci The Man Booker International Prize za rok 2018. Oprócz wymienionych pozycji, Olga Tokarczuk wydała również dwa zbiory opowiadań: „Grę na wielu bębenkach” (2001) oraz „Ostatnie historie” (2004), a także napisaną w ramach międzynarodowej serii wydawniczej Mity powieść „Anna In w grobowcach świata” (2006), jak również powieść kryminalną „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), na podstawie której powstał film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Na rynku literackim pojawiła się także „Zgubiona dusza” zrealizowana we współpracy z wybitną ilustratorką, Joanną Concejo (2017), a także „Opowiadania bizarne” (2018) i zbiór esejów pod tytułem „Czuły narrator” (2020). W 2022 roku ukazała się najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – „Empuzjon”.
Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Literackiej „Nike” dwukrotnie: w 2008 roku za „Biegunów” i w 2015 roku za powieść „Księgi Jakubowe”, zaś Nagrodę Literacką „Nike” Czytelników otrzymała pięciokrotnie za: „Prawiek i inne czasy” (1997), „Dom dzienny, dom nocny” (1999), „Grę na wielu bębenkach” (2002), „Biegunów” (2008) oraz za „Księgi Jakubowe” (2015). W Polsce Noblistkę uhonorowano tytułem doktory honoris causa na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim, zaś poza granicami kraju – na Uniwersytecie Sofijskim oraz Hong Kong Baptist University. W Norwegii Olga Tokarczuk uhonorowano tytułem Arne Næss. W 2023 roku została laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz otrzymała tytuł honoris causa w Tel Awiwie.
Olga Tokarczuk została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Odznaką Honorową Złota „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” (2018), Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego (2019) oraz Medalem Senatu RP (2019).
Jest Honorową Obywatelką Miasta i Gminy Bardo (2005), Nowej Rudy (2009), Wrocławia (2019), Warszawy (2020) oraz Krakowa (2021).
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.