1931-02-08     2019-10-14

Bohdan Butenko

Ojciec Gapiszona i nie tylko

Jeden z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Pozostawił po sobie tysiące wybitnych ilustracji i wspomnienia kilku pokoleń czytelników. Był artystą poważnie traktującym młodego odbiorcę. I postrachem drukarzy.

Twórca niekonwencjonalny

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, zmarł 14 października 2019. Jako ośmiolatek w 1939 został deportowany z włączonej do Rzeszy Niemieckiej Bydgoszczy do okupowanej Warszawy. Tu uczył się na prywatnych kompletach w gimnazjum Batorego. W Warszawie, studiował początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a później, po połączeniu się dwóch warszawskich uczelni, na Akademii Sztuk Plastycznych . Dyplom obronił w 1955 roku w pracowni Jana Marcina Szancera. Tematem jego pracy były ilustracje do książki Mikołaja Leskowa "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle". W tym samym roku Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pracował tam 10 lat.

Bohdan Butenko ilustrował książki pisarzy polskich i zagranicznych od 1956 roku. Współpracował z wieloma wydawnictwami dla dzieci i młodzieży: "Misiem", "Płomyczkiem", "Płomykiem", "Świerszczykiem" czy "Światem Młodych". Jest również autorem własnych książek. Najbardziej znane to: seria przygód Kwapiszona wydana przez Naszą Księgarnię, "Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!" (KAW, 1975), "Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami" (Literatura, 1998), "Bałwanka Gapiszona" (Ezop, 2001), "Gapiszon i krokodyl" (Ezop, 2003), "To ja, Gapiszon"(Egmont, 2003), "Królewna Śnieżka" (Nasza Księgarnia, 2008). Na podstawie przygód Gapiszona w 1964 roku powstał serial telewizyjny. Przez ćwierć wieku - do wprowadzenia stanu wojennego - współpracował z Telewizją Polską, był autorem scenografii do "Kabaretu Starszych Panów".

Bohaterowie

Gapiszon, ulubiona postać Butenki, został powołany do życia 5 listopada 1958 roku. Początkowo był on rysowany przez ilustratora "na żywo" w telewizji na łatwo tłukących się szklanych taflach. Siedem lat później bohater trafił na łamy czasopisma dla dzieci "MIŚ". Gapiszon jest przedszkolakiem w berecie z antenką, później zamienionym na czapeczkę z pomponem. Ukazało się łącznie siedem zbiorów jego przygód. Pierwsze książeczki, wydane nakładem Wydawnictwa Ruch pojawiły się w 1970 roku. Były to: "Gapiszon w tarapatach", "Gapiszonowe to i owo"i "Pomysły Gapiszona". W kolejnych latach powstały "Zabawy z Gapiszonem", "Gapiszon i dynia" i "Co z Gapiszonem?". Ostatnią częścią serii jest napisana prozą opowiastka "Bałwanka Gapiszona" z 2001 roku. Jego przygody drukowane były na Litwie, na Węgrzech w NRD i w Bułgarii.






HISTORIA / KULTURA W PAI - ARCHIWUM

COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 072 219   RAZY






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1476 TEMATÓW



×
NOWOŚCI ARCHIWUM DZIAŁANIA AGENCJI HISTORIA-KULTURA BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU