1921-05-28    

Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP)

28 maja 1921 roku rozpoczęły się pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP). Była to wówczas „wystawa wzorów” i przedstawiała dokonania polskiego przemysłu, by w ten sposób zintegrować gospodarczo ziemie polskie po okresie zaborów. W tym czasie zaprezentowano 1200 firm z całej Polski, a targ odwiedziło 40 tys. osób. Na potrzeby tego wydarzenia została uruchomiona pierwsza krajowa linia lotnicza Aerotarg między Poznaniem, Warszawą i Gdańskiem. Ten I Targ Poznański okazał się ogromnym sukcesem i jesienią 1921 r. powołano do życia Targi Poznańskie jako miejskie przedsiębiorstwo. Od 1924 r. targi miały charakter międzynarodowy, a w 1928 roku minister Eugeniusz Kwiatkowski zatwierdził je jako ogólne i międzynarodowe. Targi Poznańskie były też jednym z członków-założycieli UFI - Światowego Zrzeszenia Przemysłu Targowego powstałego w 1925 r.

Wzniesiono wtedy charakterystyczną Wieżę Górnośląską, którą zaprojektował Hans Poelzig, profesor politechniki w Berlinie. Choć znawcy architektury uznali Wieżę Górnośląską za dzieło sztuki, nie budziła ona zachwytu wśród poznaniaków, była przykładem dominacji niemieckiej architektury nad miastem. Pod koniec lat 20. XX w. nie pasowała do estetyki przygotowywanych na PeWuKę pawilonów. Aby przystosować ją do ówczesnej zabudowy, pomalowano jej żelazną konstrukcję na czerwono i niebiesko. Dziś na fundamencie wieży stoi ażurowa Iglica, symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Idea zorganizowania przez Polaków targów w Poznaniu narodziła się w 1917 r., podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu. Była to organizacja skupiająca polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Miały to być targi międzynarodowe, zorganizowane na wzór Targów Lipskich. Pomysł na organizację cyklicznych wystaw wcielony został w życie parę lat później, po wygranym przez Polaków Powstaniu Wielkopolskim. I Targ Poznański, jak wówczas nazywała się impreza, miał miejsce w 1921 (od 28 maja do 5 czerwca), a pierwszym dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz. Pierwsze targi o charakterze międzynarodowym miały miejsce w 1925. Do tego momentu w targach mogły uczestniczyć firmy polskie, firmy z Wolnego Miasta Gdańska oraz firmy zagraniczne, które miały swoje filie w Polsce i reprezentowali je polscy obywatele. Jednak rok wcześniej, w 1924 doszło do podpisania umów z firmami z Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji. W 1927 targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych.

Intensywny rozwój w okresie hossy lat 20. XX wieku ukoronowała olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa, którą zwiedziło 4,5 mln osób. W tym samym 1929 zaczął się Wielki Kryzys. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej firma przetrwała i w końcu dwudziestolecia międzywojennego stała się jedną z największych tego typu w Europie. II wojna światowa przerwała jej działalność. Na terenach MTP umieszczono fabrykę samolotów Focke-Wulf, cel alianckich nalotów. Podczas walk w 1945 zniszczono 85% terenów targowych. Pierwsza impreza targowa po wojnie odbyła się w 1946, zorganizowano wtedy wystawę „Dom i Odzież”. Od 1947 znów Targi stały się imprezą międzynarodową i od tego czasu MTP rozwijają się i modernizują.

W czasach PRL Targi posiadały także placówki na Edwardowie, gdzie przedstawiano maszyny budowlane, górnicze, rolnicze i transportowe – w ruchu i na Malcie, w której odbywały się ekspozycje sprzętu sportowo-turystycznego. Na targach w 1956 roku dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze. W 1957 roku Polacy mieli natomiast okazję po raz pierwszy wypić Coca-Colę.








HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1557 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 095 133   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU