1962-06-06    

Supersam

To, co obecnie jest normą w latach realnego socjalizmu takie nie było. Jakież więc było zaskoczenie, kiedy w Warszawie przy ul. Puławskiej 2 otworzono pierwszy w Polsce sklep typu SuperSam - w zamyśle dla "super" zakupów realizowanych samodzielnie. To ważny aspekt, gdyż do tego momentu produkty podawano "zza lady". Jeżeli dodamy do tego zaplecze w postaci m.in. własnej piekarni i "baru" kawowego to w istocie zaczynał przypominać znane współcześnie sieci. Z pewnością zaś był zalążkiem samoobsługi w zakupach, bez której trudno sobie obecnie wyobrazić zaopatrzenia.

Warszawski Supersam został otwarty 6 czerwca 1962. Był to nowatorsko skonstruowany budynek uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce, z dachem na zasadzie tensegrity zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin, projektu trzech architektów: Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz trzech konstruktorów: Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tys. m² umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Posiadał on własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Znajdował się tam także bar kawowy i samoobsługowy bar „Frykas” na ok. 170 osób.

DLa porządku historycznego dodać należy, że oferowany asortyment trudno porównywać ze współczesnymi sklepami, jednak sklep od początku otoczony był troską rządzących. I tak 7 sierpnia 1971, podczas rekordowych upałów, Supersam odwiedził premier Piotr Jaroszewicz, interesując się stanem zaopatrzenia placówki w artykuły spożywcze i napoje chłodzące. Premier zalecił zwiększenie częstotliwości zaopatrywania sklepu w artykuły mięsne i zainstalowanie urządzeń wentylacyjnych.

9 kwietnia 2006 Supersam został zamknięty z powodu ekspertyzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, z której wynikało, że konstrukcja dachu budynku jest skorodowana. Mimo przeprowadzonej kampanii na rzecz uratowania Supersamu przed zburzeniem jako cennego obiektu architektury modernistycznej budynek został rozebrany w grudniu 2006. W 2009 roku opublikowano projekt wzniesienia na działce biurowca z częścią handlową pod nazwą Plac Unii.
HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1559 TEMATÓW

COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 097 390   RAZY×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU