1948-03-24     1989-10-24

Jerzy Kukuczka

Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął tragicznie w 1989 roku podczas próby zdobycia, nieosiągalnej wówczas dla żadnego wspinacza legendarnej południowej ściany Lhotse.

Przez wielu teoretyków, uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Najbardziej rozpoznawalnym z jego wyczynów jest zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako drugi człowiek na świecie. Nie to jednak było istotą Jego działalności wysokogórskiej. Przede wszystkim najbardziej wartościową cechą dokonań Kukuczki było pionierskie i nowatorskie podejście do himalaizmu. Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym niż jego poprzednik – Reinhold Messner.

Beskidzki góral

Był beskidzkim góralem, którego rodzina pochodzi z Istebnej.

W szkole średniej uprawiał przez pewien czas podnoszenie ciężarów, aż do momentu, kiedy dostał zakaz lekarski uprawiania tego sportu.

W 1965 roku został członkiem Harcerskiego Klubu Taternickiego im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach. HKT, należący do Hufca Katowice-Zachód, prowadził działalność turystyczną na rzecz hufca, organizując imprezy turystyczne z wykorzystaniem elementów z zakresu wspinaczki. W działaniach tych brał czynny udział Jerzy Kukuczka.

Początki miał jednak trudne. Na pierwszej wyprawie na Alaskę organizowanej przez Harcerski Klub Taternicki opóźniał marsz, ciągnął się w ogonie, doznał odmrożeń, wylądował w szpitalu. Dużego palca nie udało się uratować. Dostał wtedy numer 9, czyli niskie miejsce w hierarchii. - Do tej dziewiątki się przywiązał i potem zawsze oznaczał nią swoje rzeczy na wyprawach .

W 1966 roku wstąpił do Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy.

W czasie harcerskiego zimowiska w Kowarach zimą 1967/68 uzyskał stopień przewodnika, a następnie – podharcmistrza. W HKT pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Rewizyjnej (1967–1969) oraz szefa komórki szkoleniowo-kwalifikacyjnej (1971–1975). Razem z nim proporczyk Harcerskiego Klubu Taternickiego znalazł się na najwyższych szczytach Ziemi.

Szybko się okazało, że jest fizjologicznym fenomenem. Im dłużej się wspinał, tym więcej sił i determinacji przybywało. Spośród 14 ośmiotysięczników zdobytych w latach 1979–1987 na 8 wszedł nowymi drogami (poza swoim pierwszym ośmiotysięcznikiem wspinał się albo w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą albo nowymi trasami), 7-krotnie w stylu alpejskim, na 4 zimą (3 pierwsze wejścia zimowe), na 1 szczyt samotnie – żaden inny zdobywca 14 ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim bilansem.

W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r. – 10 listopada 1986 r.) zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi (w tym niezwykle trudne na Nanga Parbat i K2). Wolno aklimatyzował się, za to słynął z ogromnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego partnerami byli m.in. Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki oraz Ryszard Pawłowski.

W 1988 na igrzyskach olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. Reinhold Messner odmówił przyjęcia medalu, uzasadniając swój gest tym, że uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, ponieważ w wyczynowym wspinaniu widział sportowe wartości, co niejednokrotnie podkreślał: W alpinizmie, jak w szachach – mówił – jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał.

Mnie nie wystarczy być tylko w górach – dodał później – nie wystarczy być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę.

21 stycznia 1985 jako pierwszy człowiek na ziemi (razem z Andrzejem Czokiem) wszedł zimą na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – pierwszy z czterech ośmiotysięczników, które zdobył zimą[6]

Południowa ściana Lhotse

Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono, ale oficjalna wersja brzmiała, że Kukuczkę pochowano w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Taki krok był podyktowany wymaganiem odnalezienia ciała do wypłaty odszkodowania dla rodziny zmarłego.

Jerzy Kukuczka miał żonę Cecylię Ogrodzińską oraz dwóch synów: Macieja i Wojciecha. Młodszy z jego synów, Wojciech, zdobył Mount Everest

Siedem lat po śmierci męża Celina Kukuczka stworzyła Izbę Pamięci w rodzinnym domu himalaisty w przysiółku Wilcze, części Istebnej. To miejsce było dla niego ważne. Tam odpoczywał między wyprawami, bywał z rodziną, pracował nad swoimi książkami.


ZDJĘCIE: https://jerzykukuczka.com/


Korona Himalajów i Karakorum

  • Lhotse, 4.10.1979 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Zygmunt Andrzej Heinrich i Janusz Skorek.
  • Mount Everest, 19.05.1980 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok.
  • Makalu, 15.10.1981 r.
    Na szczycie stanął: Jerzy Kukuczka.
  • Broad Peak, 30.07.1982 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka.
  • Gasherbrum II, 1.07.1983 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka.
  • Gasherbrum I, 23.07.1983 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Wojciech Dhaulagiri, 21.01.1985 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok.
  • Dhaulagiri 21 stycznia 1985 r.
    Na szczycie Stanęli: Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok. Andrzejem Czokiem.
  • Chu Oyu, 15.02.1985 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Zygmunt Andrzej Nanga Parbat, 13.07.1985 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Carlos Carsolio, Zygmunt Andrzej Heinrich i Sławomir Łobodziński.
  • Nanga Parbat 13 lipca 1985 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Carlos Carsolio, Zygmunt Andrzej Heinrich i Sławomir Łobodziński.
  • Kanghenjunga, 11.01.1986 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki.
  • K2, 8.07.1986 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski.
  • Manaslu, 10.11.1986 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer.
  • Annapurna, 3.02.1987 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer.
  • Shisha Pangma, 18.09.1987 r.
    Na szczycie stanęli: Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer.






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1576 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 130 773   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU