2020-06-05    

Chopin jak żywy

Cyfrowa rekonstrukcja wizerunku

Po wielkim kompozytorze pozostały zdjęcia - oczywiście technicznie niedoskonałe, pośmiertna maska, kosmyk włosów, odlewy dłoni. Pamiątek jest oczywiście więcej. Rękopisy, notatki, rysunki, zegarki ofiarowane pianiście, autografy muzyczne, listy, kalendarze z zapiskami, pukiel włosów George Sand, ostatni fortepian artysty, paszport, ostatni list, portrety. Ani portrety jednak, ani fotografie nie ukazują wyglądu Mistrza w szczegółach do jakich jesteśmy współcześnie przyzwyczajeni. Stąd pokusa rekonstrukcji.

Podjął się jej Hadi Karim irański grafik specjalizujący się w komputerowym odwzorowywaniu podobizn znanych ludzi. Jak twierdzi pracę poprzedziła analiza nie tylko anatomii, ale i charakteru kompozytora.

"Chopin był typem introwertyka, który większość swojego czasu wolał spędzać w samotności. Polski pianista i kompozytor widoczny jest jedynie na dwóch zdjęciach z 1845 i 1847 roku. W przypadku tego pierwszego trudno jest cokolwiek dostrzec, a na drugim Chopin zmagał się z ciężką chorobą, przez co rysy jego twarzy i ogólny wygląd są trochę zmienione" - opowiada o swojej pracy Karim. "Zdjęcia były pewnego rodzaju podpowiedzią, ale nie okazały się zbyt pomocne podczas tworzenia projektu. Rysy twarzy kompozytora najlepiej widoczne są na pośmiertnej masce, którą w 1849 roku stworzył francuski rzeźbiarz i malarz Auguste Clésinger. Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają pracować" więc to również nie do końca miarodajne źródło.

Wnioskując po tym, co mówi sam autor rekonstrukcji, to jednak wizja artystyczna ostatecznie zdecydowała o sposobie przedstawienia Chopina. A jaki jest efekt pracy? możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Zdjęcia ze strony Hadi Karimi: https://hadikarimi.com/








HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1562 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 100 089   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU