1925-03-22    

Zakopiańska Wielka Krokiew

Przed powstaniem Wielkiej Krokwi u podnóża Tatr były dwie małe skocznie: na Kalatówkach (powstała w 1910 r.) i w Dolinie Jaworzynki, istniejąca od 1921 r. do początku lat 30. - to na niej oddano rekordowy wówczas skok na odległość 36 metrów. Obie skocznie przyczyniły się do wielkiego zainteresowania skokami narciarskimi i były inspiracją do budowy legendarnej Wielkiej Krokwi.

Budowa skoczni narciarskiej na Krokwi, projektu Karola Stryjeńskiego zakopiańskiego planisty, artysty, społecznika i dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem oraz Szweda Sellestroema, rozpoczęła się w 1924 roku. Budową zajęła się Spółka Park Sportowy. W pracach budowlanych brało udział wojsko. Żołnierze za pomocą materiałów pirotechnicznych profilowali zbocze. Według kosztorysu budowa Wielkiej Krokwi kosztowała 20 tys. 300 ówczesnych złotych, z czego najwięcej kosztowało opłacenie robotników cywilnych (10 tys. 660 zł), a na materiały budowlane wydano 1 tys. 130 zł. Za 4,5 tys. zł zakupiono parcele pod budowę skoczni. Gdy brakowało pieniędzy Stryjeński zdecydował się na sprzedaż cegiełek, z których dochód przeznaczano na budowę.

Otwarcie obiektu - WIelkiej Odskoczni jak ją wówczas nazywano - miało miejsce 22 marca 1925 roku. Panowały złe warunki pogodowe - była odwilż i padał deszcz. W takich warunkach odbył się inauguracyjny konkurs skoków, w którym wzięło udział 19 skoczków. Pierwszym rekordzistą zakopiańskiej skoczni był Wojciech Gąsienica–Sieczka, który skoczył na odległość 36 metrów. W pierwszym konkursie na Wielkiej Krokwi brał udział późniejszy mistrz narciarski Bronisław Czech, zajmując pierwsze miejsce w grupie juniorów.

Pierwszy przekaz radiowy z Wielkiej Krokwi odbył się w 1927 r. Później podczas Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem 10 lutego 1239 r. przekaz radiowy z Wielkiej Krokwi w czterech językach emitowano w całej Europie.

Nieżyjący już olimpijczyk Marian Woyna-Orlewicz opowiadał, że w początkach skoków na Wielkiej Krokwi nikt nie przejmował się warunkami pogodowymi, wiatrem, śniegiem – po prostu skakano. Było dużo wywrotek i kontuzji. Woyna-Orlewicz wspominał, że wówczas na stadion Wielkiej Krokwi górale wywozili nawóz, bo były to pola rolne. „Rekordzista Wielkiej Krokwi z 1927 r. Józef Lankosz, skacząc pomiędzy hałdy nawozu, lądując nie ominął jednej z nich i wpadł prosto w gnój” – relacjonował opowiadanie Woyny–Orlewicza Wojciech Szatkowski.

Pierwsze zawody o randze międzynarodowej na Wielkiej Krokwi odbyły się w 1929 r. - były to Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Kolejne zorganizowano pod Tatrami w 19 lutego 1939 r. i to wydarzenie zgromadziło na Wielkiej Krokwi całą ówczesną światową elitę skoczków. Przed wybuchem II wojny światowej skoki narciarskie osiągnęły wysoki poziom. W czasie niemieckiej okupacji Polakom nie wolno było skakać na skoczni. Niemcy przeprowadzili w Zakopanem konfiskatę nart, można było jeździć tylko na krótkich nartach długości około 150 cm.

Po II wojnie światowej natychmiast odbudowano skocznię, a od 1946 do 1994 roku na Wielkiej Krokwi rozgrywano coroczny prestiżowy Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, o międzynarodowej obsadzie. W 1961 roku na powiększonej skoczni po raz pierwszy padło 100 metrów - wynik ten uzyskał Nikołaj Szamow z ZSRR. Rok później po raz trzeci odbyły się tam Mistrzostwa Świata (zwyciężył Niemiec Helmut Recknagel), a pod skocznią zgromadziło się podobno 125 tysięcy widzów.

W sezonie 1979/80 Memoriał Czecha i Marusarzówny trafił do kalendarza pierwszej w historii edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. PŚ miał odbyć się w Zakopanem także sezon później, ale został odwołany z powodu braku śniegu.

W 1989 roku skocznia została lekko zmodyfikowana i przy okazji zmieniono imię patrona skoczni, którym od 1932 roku był Karol Stryjeński, konstruktor skoczni. Nowym patronem został zmarły niewiele wcześniej Stanisław Marusarz, gwiazda narciarstwa z Zakopanego, srebrny medalista MŚ w 1938 roku.

Kolejne zawody PŚ w Zakopanem miały miejsce w 1996, 1998 i 1999, a od 2002 roku, po powiększeniu do K120, odbywają się co roku. W 2002 roku pod Wielką Krokwią pojawiło się ok. 100 tysięcy ludzi kibicujących Adamowi Małyszowi, który sezon wcześniej zdobył swoją pierwszą Kryształową Kulę.

W 2004 roku na Wielkiej Krokwi położono igelit i po raz pierwszy rozegrano zawody Letniej Grand Prix, które zgromadziły 28 tysięcy kibiców. Ostatnia gruntowna modernizacja miała miejsce w dwóch etapach - w 2016 roku wyremontowano rozbieg, na którym zamontowano mrożone tory, a w roku 2017 przebudowano zeskok, dzięki czemu skocznia została powiększona do parametrów K125/HS140.

Co ciekawe w czerwcu 1997 roku na Wielkiej Krokwi mszę przy udziale 250 tysięcy wiernych odprawił papież Jan Paweł II.






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1495 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 078 771   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU