1915-08-08     2016-03-06

Maria Rostworowska

Z Andami na ty

Gdyby nie niespokojna dusza jej ojca Jana Jacka Rostworowskiego, polskiego arystokraty, agronoma i poety, człowieka szukającego wrażeń po całym świecie i osiadłego przez pewien czas w Peru gdzie poślubił peruwiańską ziemiankę Ritę Annę Tovar del Valle, być może nasza wiedza o kulturze andyjskiej byłaby o wiele skromniejsza. A tak, 8 sierpnia 1915 w dystrykcie Barranco w prowincji Lima przychodzi na świat María Rostworowski Tovar de Diez Canseco.

Gdy Maria ma pięć lat rodzina przenosi się do Europy. W Polsce mieszkają przez dwa lata, a następnie we Francji, gdzie osiedlają się na wiejskiej farmie. Maria Rostworowska odbiera naukę w domu a gdy kończy trzynaście lat zostaje wysłana do szkoły z internatem do Anglii, a następnie do Brukseli. W Polsce wychodzi za mąż za Zygmunta Broel-Platera. W 1935 r. wraca do Peru i zamieszkuje na farmie w Huanuco, w głębi kraju. Po kilku latach rozwodzi się i niedługo po tym poślubia Alejandra Dieza Canseco, który – jak powiedziała – „pomógł jej zrozumieć ten kraj”.

Zainspirowana lekturą książki "Inkowie z Peru" Clemente Markhama i przy wsparciu męża postanawia zbadać Pachacutec. To pierwsza wyprawa o znamionach naukowej. W tym czasie bowiem dopiero zgłębia historię jako wolny słuchacz na Uniwersytecie Świętego Marka w Limie.

Jej pierwsza samodzielna praca badawcza została nagrodzona peruwiańską Nagrodą Państwową (Premio Nacional de Historia) w 1953. W 1964 była współzałożycielem Instituto de Estudios Peruanos w Limie, gdzie pracowała do śmierci. Była też attaché kulturalnym Ambasady Peru w Madrycie (1964–1968) i dyrektorem Narodowego Muzeum Historii w Limie (1975–1980).

Prace Marii Rostworowskiej zmieniła wizję historii przedhiszpańskiego Peru. Badała społeczeństwo prekolumbijskie przedstawiając dla przykładu niezwykle ciekawą i popartą interesującymi przesłankami magiczno-religijną hipotezę na temat słynnych linii Nazca.

Zajmowała się rolą kobiet w przedhiszpańskich społeczeństwach oraz trwałością chrystianizacji plemion andyjskich. Przyczyniła się też do prawidłowej interpretacji hiszpańskich kronikarzy opisujących w zniekształcony sposób kulturę, którą podbijali. Jej książka "Historia del Tahuantinsuyo" (1988) należy do najlepiej sprzedających się prac nauk społecznych w historii Peru.

Maria Roztworowska zmarła 6 marca 2016 Limie.






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1494 TEMATÓW





COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 078 418   RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU