11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Niepodległość naszej Ojczyzny, wspomnienie tych, którzy oddali swoje życie na wielu frontach świata, aby Polska znów zaistniała jako suwerenne państwo i wróciła na mapy świata i Europy.
W niedzielę 8 listopada, w niezwykłej scenerii antycznej Bazyliki św. Pankracego w Rzymie, Polonia wraz ze swoimi duszpasterzami, zgromadziła się na uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, po której nastąpił kameralny koncert pieśni patriotycznych.
Organizatorami byli:
NIEDZIELNE SPOTKANIA POLONIJNE
GRUPA POLSKA W SERCU
12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH W RZYMIE
Mszę św. koncelebrowali:
o. Arkadiusz Stawski – przełożony i proboszcz Bazyliki św. Pankracego
Ks. mgr. Łukasz Kotarba - przełożony, Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie.
Ks. Józef Kazimierz Ślazyk - proboszcz w diecezji Rieti środkowe Włochy.
Przed koncertem Mirella Bagdzińska, autoryzowany przewodnik po Rzymie i Watykanie, wprowadziła obecnych swoim historycznym wykładem w klimat i piękno tego niesamowitego miejsca. Następnie mł. chor. rez. Waldemar Zientara, członek 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie, przypomniał wszystkim o istocie i znaczeniu Święta Niepodległości. Kolejno koncertowali Ks. Józef Kazimierz Ślazyk poeta, misjonarz i bard; Katarzyny Orzech - Sopran, przy akompaniamencie Ojca Bernarda Sawickiego OSB, oraz polonijny wokalista i kompozytor Aleksander Nowak. Koncert poprowadziła Dorota Meriem Abdelmoula.
Wśród wielkiej zadumy i wielu wzruszeń, pamięć o Ojczyźnie ze strony Polonii rzymskiej, mimo w tych trudnych dni Covida została uszanowana.
Aleksander Nowak
Niedzielne Spotkania Polonijne
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.