Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” nie bez przyczyny finał swój ma w grudniu. To w tym miesiącu obchodzimy urodziny Adama Mickiewicza.
Jak na Adama przystało, urodził się 24 grudnia w samą Wigilię. Grudzień to w polskiej tradycji czas wyczekiwania na Święta. Już o nich myślimy, planujemy prezenty dla najbliższych, szykujemy się do ubierania choinki, rodzinnych spotkań, wizyt przyjaciół. Chcemy być razem. To z tych szczególnych okoliczności narodził się pomysł „Kresów”. Od 29 lat w kilkunastu krajach spotykamy się, by dać świadectwo polonijnej wspólnoty i przywiązania do języka ojczystego.
W roku 2020, który upływa w cieniu pandemii, tęsknimy szczególnie za Wami, drodzy Kresowiacy – recytatorzy, znawcy słowa polskiego. Tęsknimy za bliskim kontaktem z człowiekiem, za przyjaciółmi, z którymi budowało się kresową tradycję. To z tej tęsknoty powstała „Pastorałka ze światełkami”. Dedykujemy ją wszystkim kresowiakom. Chcieliśmy zaśpiewać ją wspólnie w Białymstoku, w Polsce. Połączmy się jednak myślami i niech tytułowe światełka poniosą do wszystkich życzenia wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń, szczęścia i braterstwa.
„Pastorałkę ze światełkami” wykonują przyjaciele „Kresów”, przedstawiciele instytucji, które patronują Konkursowi i wspierają go organizacyjnie: Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna im. Al. Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wspierają ich tegoroczni finaliści „Kresów” i kresowiacy – wolontariusze.
Premiera ma miejsce w dniu „Kresowej Wigilii”. To w tradycji konkursu „Kresy” czas, by złożyć sobie życzenia i śpiewać wspólnie kolędy i pastorałki. Muzykę do słów Ewy Alimowskiej napisała Agnieszka Glińska. „Pastorałkę ze światełkami” zaaranżował Marek Kubik.
Zdjęcia: Monika Kalicka Polskie Radio Białystok.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.