SWP

   Chiny
 2021-01-07 Upamiętnienie Polaków poległych w czasie bitwy o Hongkong w grudniu 1941 r.

25 grudnia 2020 r. Konsul Generalny RP w Hongkongu Aleksander Dańda wraz z wicekonsulem Dominikiem Jakuszko odwiedzili groby Polaków na cmentarzach Stanley Military Cemetery oraz Sai Wan War Cemetery, w celu upamiętnienia polskich żołnierzy poległych podczas bitwy o Hongkong stoczonej w grudniu 1941 roku. Przedstawiciele Konsulatu złożyli wiązanki kwiatów na grobach tragicznie zmarłych Polaków.

Ostatnie starcie zbrojne pomiędzy wojskami japońskimi a obrońcami Hongkongu, z uwagi na dużą ilość obrońców poległych podczas japońskiego szturmu znane jako „Czarne Święta”, miało miejsce w dniu 25 grudnia 1941 roku i zakończyło się zajęciem przez Japonię brytyjskiej kolonii w Hongkongu.

Wśród obrońców ostatniej reduty – półwyspu Stanley – znajdowali się również Polacy: członkowie oddziałów ochotniczych (Hong Kong Volunteer Defence Corps). Podobnie jak dwa lata wcześniej polskie Westerplatte, Stanley poddało się jako ostatnie, broniąc Hongkongu przed japońską inwazją.

Kultywowanie pamięci o miejscach pochowania Polaków za granicą stanowi realizację zadania opieki i dbania o polskie ślady za granicą, które stanowią dziedzictwo narodowe.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zdjęcia: Konsulat Generalny RP w HongkonguW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ